Na hlavný obsah

Rodičia chlapca, ktorý vlani zastrelil v škole v Belehrade niekoľko ľudí, sa postavili pred súd

Strelec mal vtedy len 13 rokov.

Rodičia chlapca, ktorý vlani zastrelil v škole v Belehrade niekoľko ľudí, sa postavili pred súd
Na snímke škola v Belehrade, kde 13-ročný žiak zastrelil desať ľudí. Foto: ČTK/Profimedia

V Srbsku sa v pondelok (29. 1.) začal súdny proces s rodičmi tínedžera, ktorý vlani v máji zastrelil na základnej škole v Belehrade desiatich ľudí vrátane svojich spolužiakov. Informovala o tom agentúra AFP.

Streľba vtedy len 13-ročného žiaka otriasla srbskou verejnosťou a vyvolala v krajine vlnu protivládnych demonštrácií. Počas nich sa vytvorilo aj opozičné hnutie, ktoré spoločne kandidovalo v nedávnych voľbách ako koalícia Srbsko proti násiliu (SPN).

Mladík nebol v čase streľby podľa srbského práva pre svoj vek trestne zodpovedný. Srbská prokuratúra však vlani v októbri obvinila jeho otca zo „závažného konania proti všeobecnej bezpečnosti“.

Otec údajne učil mladíka používať strelné a airsoftové zbrane, strieľať na cieľ a správne dýchať. Prokuratúra ho tiež obvinila, že nedostatočne zabezpečil svoje zbrane, čo mladíkovi umožnilo ukryť si v ruksaku pištoľ a 92 nábojov.

Matku páchateľa prokurátor obvinil z nelegálnej držby munície. Obvinený je aj šéf srbského streleckého klubu pre krivé svedectvo.

Srbský prezident Aleksander Vučič po streľbe prisľúbil „odzbrojenie“ Srbska. Následné protesty však označil za politické a šíril konšpiračné teórie o tom, že ich údajne organizovali zahraničné mocnosti.

Podľa údajov švajčiarskej organizácie Small Arms Survey v Srbsku pripadá 39 zbraní na 100 obyvateľov, čo je najvyššia miera vlastníctva zbraní v Európe. Pre porovnanie: podľa údajov z roku 2017 je tento pomer na Slovensku 6,5 zbrane na 100 obyvateľov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet