Na hlavný obsah

Všeobecné ohrozenie? Dopravná nehoda Andreja Danka vyvolala diskusie v radoch politikov s právnickým vzdelaním

Radačovský označuje názor Šeligu za právne diletanstvo.

Všeobecné ohrozenie? Dopravná nehoda Andreja Danka vyvolala diskusie v radoch politikov s právnickým vzdelaním
Miesto nehody, ktorú spôsobil predseda strany SNS Andrej Danko. Foto: RTVS

Dopravná nehoda podpredsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), pri ktorej poškodil semafor v bratislavskej Dúbravke, vyvolal aj diskusie v radoch politikov s právnickým vzdelaním.

Bývalý sudca a súčasný poslanec Európskeho parlamentu (EP) Miroslav Radačovský sa s bývalým podpredsedom Národnej rady SR Jurajom Šeligom napríklad rozchádza v právnom názore, či možno Dankov čin kvalifikovať ako všeobecné ohrozenie.

Šeliga je presvedčený, že neohlásením nehody, pri ktorej bol poškodený semafor na priechode pre chodcov, vzniklo podozrenie z trestného činu všeobecného ohrozenia a poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia.

„Stalo sa to na mieste, kde je štvorprúdová cesta a kde je ešte aj električková trať. Každé ráno tadiaľ chodia ľudia do práce, deti do školy,“ upozornil člen predsedníctva strany Demokrati.

Radačovský je proti Šeligovi

Radačovský označuje názor Šeligu za právne diletanstvo. „Tu nejde o zničenie napríklad dopravnej značky daj prednosť v jazde!, čo by teoreticky mohlo spôsobiť všeobecné ohrozenie,“ zdôraznil.

„Aj keby svetlo semafora nesvietilo, je tu predsa pruhové označenie, tzv. zebra a ešte pred ňou značka pre vodičov, čo musia rešpektovať,“ uviedol europoslanec s ambíciou kandidovať v prezidentských voľbách. Zdôraznil, že je to jeho právny, nie politický názor, pripomenul zároveň, že ho k jeho vyjadreniu nevedie zaujatosť.

Danko spôsobil nehodu v bratislavskej Dúbravke vo štvrtok 11. januára. Magistrát hlavného mesta SR informoval o poškodení semafora až s odstupom času. Tvrdí, že je ochotný zaplatiť škodu a je súčinný pri vyšetrovaní okolnosti nehody.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka oznámil, že sa začne trestné stíhanie vo veci poškodzovania a ohrozovania prevádzky verejnoprospešného zariadenia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko