Na hlavný obsah

Pri páde vrtuľníka zahynul exprezident Čile Sebastián Piňera. Ďalších troch pasažierov sa podarilo zachrániť

Haváriu vyšetruje prokuratúra.

Pri páde vrtuľníka zahynul exprezident Čile Sebastián Piňera. Ďalších troch pasažierov sa podarilo zachrániť
Čilský exprezident Sebastián Piňera. Foto: TASR/AP

Čilský exprezident Sebastián Piňera zahynul pri havárii vrtuľníka, ku ktorej došlo v utorok (6. 2.) na juhu Čile. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na vyhlásenie kancelárie tohto 74-ročného politika a podnikateľa. K havárii vrtuľníka došlo v utorok v blízkosti mesta Lago Ranco ležiaceho 920 kilometrov južne od hlavného mesta Santiago.

Na palube stroja boli štyri osoby. Kým Piňera nehodu neprežil, ďalších troch ľudí sa podarilo zachrániť. Vyšetrovaním okolností havárie sa zaoberá prokuratúra. Sebastián Piňera bol prezidentom Čile dve funkčné obdobia – v rokoch 2010-14 a 2018-22.

Kým počas Piňerovho prvého funkčného obdobia Čile dosiahlo rýchly ekonomický rast a prudký pokles nezamestnanosti, druhé funkčné obdobie sa vyznačovalo násilnými protestmi proti nerovnosti, ktoré viedli k obvineniam z porušovania ľudských práv a skončili sa prísľubom vlády predložiť novú ústavu.

Dvojnásobný prezident tiež koordinoval reakciu vedenia krajiny na pandémiu vyvolanú infekčnou chorobou COVID-19, ktorá v prípade Čile zahŕňala jednu z najrýchlejších očkovacích kampaní na svete.

Jedným z vrcholov jeho prvej administratívy – často o ňom hovoril aj samotný Piňera – bola záchrana 33 baníkov, ktorí zostali uväznení v podzemnej bani v púšti Atacama. Táto udalosť z roku 2010 sa stala globálnou mediálnou senzáciou a poslúžila ako námet pre film z roku 2014.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet