Na hlavný obsah

Havanský syndróm netrápi len diplomatov na Kube. Podľa ruských investigatívnych novinárov stopy vedú k rozviedke

The Insider hovorí o takzvaných akustických zbraniach.

Havanský syndróm netrápi len diplomatov na Kube. Podľa ruských investigatívnych novinárov stopy vedú k rozviedke
Americké veľvyslanectvo na ostrove Kuba. Foto: TASR/AP

Za takzvaným havanským syndrómom by mohli stáť príslušníci ruskej vojenskej rozviedky GRU, uviedol ruský investigatívny portál The Insider, ktorý vyše roka zisťoval okolnosti týchto zdravotných ťažkostí s neurologickými príznakmi. Vyšetrovanie realizoval spoločne s nemeckým denníkom Der Spiegel a reláciou 60 Minutes americkej stanice CBS.

O havanskom syndróme sa začalo hovoriť v roku 2016 v súvislosti s neurologickými ťažkosťami amerických diplomatov pôsobiacich v kubánskom hlavnom meste.

Problémy ako bolesti hlavy, únava, deformácie sluchu, ale aj závraty a nevoľnosti odvtedy ohlásili diplomati, agenti CIA či ich rodinní príslušníci pôsobiaci v mnohých ďalších krajinách vrátane Rakúska, Kolumbie alebo Vietnamu.

Rusko zapojenie odmieta

Rusko svoje zapojenie do týchto udalostí odmietlo. V mestách, v ktorých sa „havanský syndróm“ objavil, sa však podľa zistení The Insideru pohybovali členovia ruskej vojenskej rozviedky z jednotky 29155. Tú predtým médiá spojili napríklad s otravou nervovoparalytickou látkou bývalého ruského tajného agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v Británii alebo zbrojára Emilijana Gebreva v Bulharsku.

Gebrev mal uskladnené zbrane aj v moravských Vrběticiach v októbri 2014, keď tamojší muničný sklad postihla ničivá explózia. České úrady najneskôr od roku 2021 podozrievajú z tohto výbuchu aj príslušníkov GRU.

V súvislosti s „havanským syndrómom“ a možným zapojením pracovníkov ruskej rozviedky The Insider hovorí o takzvaných akustických zbraniach. Uviedol, že medzi jeho hlavné zistenia patrí, že vysokopostavení členovia spomínanej jednotky GRU dostali ocenenie za svoj prínos k vývoju týchto zbraní. Termín akustickej zbrane sa používa v ruskej vojenskej literatúre pre označenie zariadenia, ktoré za pomoci vysokofrekvenčných vĺn môže zasiahnuť mozog obete, poznamenal portál.

Prvý prípad syndrómu

Prvý prípad „havanského syndrómu“ sa podľa investigatívneho portálu mohol vyskytnúť už skôr ako v roku 2016. Podľa neho sa odohrali dva „útoky“ v roku 2014 vo Frankfurte nad Mohanom, pričom jednou z obetí bol zamestnanec amerického konzulátu.

Americký The Washington Post vlani napísal, že podľa analýzy piatich amerických spravodajských agentúr „havanský syndróm“ veľmi pravdepodobne nespôsobil útok znepriatelenej vlády ani zbraň či zariadenie vysielajúce energetické lúče. Uviedol tiež, že vysvetlenie javu zostáva nejasné.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet