Na hlavný obsah

NATO nemá v úmysle vyslať bojové jednotky na Ukrajinu, vyhlásil šéf Aliancie

NATO oslavuje 75. výročie založenia.

NATO nemá v úmysle vyslať bojové jednotky na Ukrajinu, vyhlásil šéf Aliancie
Na snímke generálny tajomník NATO. Foto: TASR/AP

Nemáme v úmysle poslať na Ukrajinu bojové jednotky NATO, vyhlásil vo štvrtok (4. 4.) generálny tajomník Severoatlantickej aliancie. Ukrajinu podporujeme v jej obrane proti ruskej agresii, to z nás nerobí stranu konfliktu, dodal Jens Stoltenberg po skončení dvojdňového rokovania ministrov zahraničia NATO v Bruseli.

Hlavnou témou stretnutia bola situácia na Ukrajine, NATO si ale vo svojom bruselskom sídle rovnako pripomenulo 75. výročie založenia aliancie.

„NATO nie je a nebude stranou konfliktu na Ukrajine,“ uviedol Stoltenberg na záverečnej tlačovej konferencii. „Nemáme v pláne mať na Ukrajine bojové jednotky NATO, nikto nás o to nežiadal,“ dodal s tým, že Ukrajina žiada najmä zbrane, muníciu a výcvik pre svojich vojakov.

Šéf NATO reagoval okrem iného na štvrtkové vyjadrenie hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, ktorý uviedol, že vzťahy Ruska a NATO sa dostali na úroveň priamej konfrontácie.

„Krajiny NATO, aliancia ako taká, sú už naozaj zavlečené do konfliktu okolo Ukrajiny,“ citoval Peskova server Vedomosti. Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina tiež kritizoval rozširovanie NATO, s čím podľa neho súvisí približovanie armádnej infraštruktúry aliancie k ruským hraniciam.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet