Na hlavný obsah

Ruský denník informoval o zdravotnom stave čečenského vodcu Kadyrovova. Údajne trpí nevyliečiteľnou chorobou

Denníku správu potvrdili zdroje blízke Kadyrovovi.

Ruský denník informoval o zdravotnom stave čečenského vodcu Kadyrovova. Údajne trpí nevyliečiteľnou chorobou
Čečenský vodca Ramzan Kadyrov. Foto: TASR/AP

Čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi, ktorý je známy svojimi blízkymi vzťahmi s Kremľom, údajne diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu – nekrózu pankreasu. S odvolaním sa na ruský exilový denník Novaja gazeta Európa o tom v noci na utorok (23. 4.) informovala agentúra DPA.

Tieto zvyčajne dobre informované noviny napísali, že zdravotný stav 47-ročného Ramzana Kadyrova „nedáva žiadnu nádej na uzdravenie“. Moskva preto teraz musí operatívne rozhodnúť, kto Kadyrova vo vedení Čečenska vystrieda, aby bola zachovaná stabilita v kaukazskom regióne.

Kandidátom na tento post je údajne veliteľ síl osobitného určenia Apti Alaudinov, doplnili noviny.

Denník Novaja gazeta, ktorý založil nositeľ Nobelovej ceny za mier Dmitrij Muratov, sa vo svojom článku odvoláva na zdroje blízke Kadyrovovi, ako aj na lekárov z elitnej moskovskej kliniky CKB, ktorá poskytuje služby prezidentskej administratíve. Čečenského vodcu tam vraj liečili aj vlani na jeseň.

Šlo vtedy o vôbec prvé správy o Kadyrovovej vážnej chorobe. Umocňovala ich aj jeho dlhá neprítomnosť vo verejnom priestore a problémy, ktoré bolo na ňom badať počas jeho nepočetných verejných vystúpení.

Špekulácie o Kadyrovovej chorobe boli vtedy oficiálne odmietnuté. Jeho dlhý pobyt v nemocnici v Moskve sa vysvetľoval ako návšteva u chorého strýka. Novinári sú však teraz presvedčení, že pacientom bol Kadyrov.

Medzičasom bolo na Kadyrovovom kanáli na platforme Telegram v pondelok zverejnené video z rokovania čečenskej vlády v hlavnom meste Groznyj.

DPA pritom podotýka, že táto nahrávka pravdepodobne nevyvráti špekulácie o zlom zdravotnom stave politika. Kadyrova, ktorý je obviňovaný z najzávažnejších prípadov porušovania ľudských práv, totiž video zachytáva, ako takmer nehybne sedí za stolom, pričom hovorí pomaly a so zjavnou námahou.

O Kadyrovovej chorobe sa hovorí pár rokov

Fámy o Kadyrovovej vážnej chorobe sa objavili aj v roku 2020, na vrchole pandémie koronavírusu SARS-CoV-19, keď bol hospitalizovaný v CKB v Moskve.

Kadyrov vtedy tvrdil, že tam dvakrát ročne absolvuje lekárske vyšetrenia. Médiá však v tom čase písali, že sa na klinike zotavoval z covidu. Novaja gazeta uviedla, že koronavírus Kadyrovovi spôsobil „vážne problémy s endokrinným systémom.“

O Kadyrovových zdravotných problémoch sa písalo aj v zime 2023 – najmä v súvislosti s tým, ako začal vyzerať: na fotografiách a videách bolo badateľné, že pribral a jeho tvár a viečka sú výrazne opuchnuté.

V septembri 2023 sa v anonymných čečenských telegramových kanáloch objavili informácie o kóme alebo dokonca smrti Ramzana Kadyrova. Podľa Novej gazety bol Kadyrov v tom čase hospitalizovaný v CKB a napojený na dýchací prístroj. V priamom ohrození života však nebol.

Veľká rodina

Ramzan Kadyrov má veľkú rodinu: má údajne dve manželky a najmenej 15 detí, z ktorých niektoré sú adoptované. Niektoré z detí už zapojil aj do politiky: najstarší syn Achmat zastáva pozíciu jeho poradcu a zodpovedá v Čečensku za mládežnícku politiku. Achmatov brat Adam vo veku 15 rokov vedie ochranku svojho otca.

Práve s menom Adama Kadyrova sa spája jeden z najväčších škandálov roku 2023, keď vo vyšetrovacej väznici brutálne zbil zadržaného aktivistu Nikitu Žuraveľa.

Analytici pripúšťajú, že tento škandál mohol poslúžiť na odvedenie pozornosti od zdravia Kadyrova staršieho.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet