Na hlavný obsah

V kauze Očistec sa spomínajú aj bývalí klienti Gábora Gála

Ide o dvojicu biznismenov.

V kauze Očistec sa spomínajú aj bývalí klienti Gábora Gála
Prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth.

V aktuálnej kauze Očistec sa pri vyšetrovaní spomínajú aj niekdajší klienti exministra spravodlivosti za stranu Most-Híd Gábora Gála. Uviedol to spravodajský web Aktuality.sk s tým, že komando policajtov na čele s bývalým prezidentom Policajného zboru Tiborom Gašparom podľa obvinení pomáhalo viacerým podnikateľom, nad ktorými sa vznášala hrozba trestného stíhania. Takto si mali riešiť problémy so zákonom aj podnikatelia s pohonnými hmotami z južného Slovenska, ktorí stoja za firmami zo skupiny Jopi.

V tomto prípade ide o dvojicu biznismenov Jozefa Kertésza a Štefana Nagya, ktorých odsúdili za to, že už v deväťdesiatych rokoch štát obrali o peniaze na dani z pridanej hodnoty. Muži od roku 2017 zároveň čelia obvineniu z daňových deliktov, pri ktorých mali spôsobiť miliónové škody.

Podľa záverov vyšetrovateľov z kauzy Očistec sa pokúsili všetko zvrátiť a zariadiť si zhovievavosť zo strany polície. Aktuality.sk fungovanie reťazca popísali nasledovne: v prospech biznismena s palivami Jozefa Kertésza mal exsiskár František Böhm uplácať bývalého šéfa národnej finančnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka – peniaze mu údajne priniesol bývalý šéf kriminalistov finančnej správy Ľudovít Makó. Za 200 000 eur mali zabezpečiť, aby v prípade vyšetrovanej firmy Jopi Trade nedošlo k zadržaniu podozrivých osôb a aby im bolo obvinenie v daných veciach len doručené.

„Odmena však mala slúžiť aj na to, aby Bernard Slobodník zabezpečil taký vývoj vyšetrovania, ktorý bude v prospech obvinených. Ďalšou požiadavkou bola minimalizácia negatívnych dôsledkov na firmu Jopi a jej majiteľov,“ uviedol portál. Firma Jopi Trade v minulosti využívala právne služby politika Gábora Gála. Zastupoval ju v sporoch s daniarmi, ktorých podnikatelia žalovali, že im nevyplatili všetky požadované daňové vratky. Gál ich zastupoval ešte ako poslanec Národnej rady SR. Keď sa Gál stal ministrom, nemohol ďalej vykonávať advokátsku činnosť a zastupovanie po ňom prebral jeho bývalý asistent Karol Nagy.

Gábor Gál nepotvrdil, či sa po odchode z pozície ministra do advokácie vrátil k svojim bývalým klientom. „Neviem vám to teraz povedať, prevzal som strašne veľa vecí,“ odpovedal pre Aktuality.sk exminister.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Titulka