Na hlavný obsah

Odborníci z WHO začali vyšetrovanie vo Wu-chane

Po dvoch týždňoch ukončili karanténu.

Odborníci z WHO začali vyšetrovanie vo Wu-chane
Cestujúci s ochranným rúškom odchádzajú z autobusovej stanice v Pekingu v pondelok 11. januára 2021. Foto: TASR/AP

Tímu odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácia (WHO) v stredočínskom meste Wu-chan sa vo štvrtok (28. 1.) skončila karanténa a môže začať s terénnou prácou v rámci vyšetrovania pôvodu pandémie nového koronavírusu.

Výskumníci museli po príchode do Číny stráviť v karanténe 14 dní. Hotel, kde sa izolovali, opustili popoludní. Vstup do budovy blokovali žlté bariéry, ktoré mali udržať médiá v úzadí. Presun odborníkov sa uskutočnil za prísnejších hygienických podmienok, zamestnanci, ktorí prenášali ich batožinu, aj vodič autobusu, ktorým odišli, boli oblečení v ochranných oblekoch.

Výskum pôvodu nového koronavírusu, ktorého prvé prípady nákazy hlásili práve z Wu-chanu, sa pokúsi určiť kde presne a za akých okolností sa jeho šírenie začalo. Odborníci by okrem iného mohli navštíviť trh s plodmi mora, ku ktorému sa viaže mnoho prvých prípadov, a tiež výskumné ústavy a nemocnice, kde sa na vrchole epidémie liečili pacientov.

Skupina desiatich vedcov Svetovej zdravotníckej organizácie pricestovala do čínskeho Wu-chanu vo štvrtok 14. januára.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Čína pokračuje v popieraní viny

Čínski predstavitelia aj štátne médiá sa pokúsili spochybniť, že by mal vírus pôvod v ich krajine. Väčšina odborníkov predpokladá, že pochádza z netopierov, možno z juhozápadnej Číny alebo susedných oblastí v juhovýchodnej Ázii, z ktorých sa preniesol na ďalšie zviera a potom na ľudí.

Misia WHO sa nevyhla istému politickému podtónu. Čína sa snaží vyhnúť vine za údajné pochybenia pri skorej reakcii na epidémiu, pričom trvá na správnosti svojich krokov a rázne oponovala proti nezávislému vyšetrovaniu. Otázne zostáva, kam Čína povolí výskumníkom ísť, aj s kým sa budú môcť rozprávať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet