Na hlavný obsah

Deň pred protestmi prehľadávala ruská polícia kancelárie Navaľného kolegov

Sám Navaľnyj je vo väznici.

Deň pred protestmi prehľadávala ruská polícia kancelárie Navaľného kolegov
Na snímke ruskí policajti počas protestu v Jekaterinburgu. Foto: TASR/AP

Ruská polícia deň pred očakávanými nedeľnými (14. 2.) protestmi súvisiacimi s väznením ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prehľadala kancelárie jeho spolupracovníkov. Informovala o tom v sobotu (13. 2.) agentúra DPA. Tím jeho spolupracovníkov z Čeľabinska zverejnil na sieti Telegram fotky kancelárskych priestorov, ktoré ostali po policajnej razii obrátené hore nohami. Ešte predtým polícia prehľadala aj jednu kanceláriu v Moskve

Navaľného zadržali 17. januára na moskovskom letisku po prílete do Ruska z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Z otravy viní 44-ročný Navaľnyj ruského prezidenta Vladimira Putina a tajnú službu FSB, zodpovednosť za tento čin však odmietajú.

Na ďalší deň súd rozhodol o jeho vzatí do väzby. Navaľnyj je momentálne vo vyšetrovacej väznici v Moskve, kde čaká na výsledok odvolacieho konania v kauze Yves Rocher i na verdikt v kauze ohovárania veterána.

Jeho zatknutie vyvolalo najväčšie protivládne protesty v Rusku za posledné roky. Zhromaždenia sa konali vo viac ako sto mestách Ruska a sprevádzali ich často brutálne zákroky polície, ktorá na nich zadržala viac ako 11 000 ľudí. Časť z nich bola potom za účasť na úradmi nepovolenom zhromaždení  odsúdená na zaplatenie pokuty či krátkodobé tresty väzenia.

Na nedeľu plánujú podporovatelia Navaľného tzv. decentralizovanú pokojnú demonštráciu. Chcú niekoľko minút stáť pred svojimi domami s rozsvietenými mobilmi. Takýmto spôsobom plánujú úradom sťažiť prípadné zatýkanie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet