Na hlavný obsah

NAKA začala trestné stíhanie pre Matovičov status, podnet podal Rašiho asistent

Dôvodom je zdieľanie fotografie z novembrových protestov.

NAKA začala trestné stíhanie pre Matovičov status, podnet podal Rašiho asistent
Na snímke Igor Matovič (OĽANO). Foto: TASR

Igor Matovič (OĽANO) zdieľal po novembrových protestoch fotografiu hákového kríža, ktorý nechali protestujúci pred budovou Úradu vlády SR. Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala v tejto súvislosti trestné stíhanie za prečin sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Informáciu potvrdil asistent poslanca Národnej rady SR Richarda Rašiho (nezaradený) Martin Dorčák, ktorý pre status v novembri 2020 podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Status bol zverejnený na premiérovom profile 17. novembra 2020 okolo 22.00 h s textom: „Lepší výkričník demokratickému Slovensku ani tí ‚slušní ľudia‘ spred úradu vlády nemohli zanechať“. Predseda vlády tak reagoval na protesty, ktoré sa počas Dňa boja za slobodu a demokraciu konali v centre Bratislavy.

Autor príspevku sa podľa Dorčáka dopustil trestného činu rozširovania extrémistického materiálu. Jeho podnet sa týka tiež ľudí, ktorí hákový kríž počas protestov 17. novembra v Bratislave nainštalovali. „Zverejnením fotografie hákového kríža na sociálnej sieti na profile predsedu vlády SR, ktorý má ku dňu 18. novembra 2020 o 20.30 h. 258 528 sledovateľov, príspevok zaznamenal viac ako 10 000 reakcií, vyše 2 200 komentárov a 695 zdieľaní, takže sa dá predpokladať, že tento príspevok videlo viac ako 200 000 ľudí,“ uviedol Dorčák v podaní na prokuratúru.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko