Na hlavný obsah

Po ničivých záplavách v Indonézii hlásia už viac ako 150 obetí

Prívalové povodne a zosuvy pôdy ničili celé dediny.

Po ničivých záplavách v Indonézii hlásia už viac ako 150 obetí
Indonéziu a Východný Timor zasiahli ničivé prívalové povodne a zosuvy pôdy. Foto: SITA/AP

Najmenej 157 obetí si už vyžiadali ničivé prívalové povodne a zosuvy pôdy, ktoré v uplynulých dňoch zasiahli Indonéziu a susedný Východný Timor. Desiatky ďalších osôb sú stále nezvestné, tisíce ľudí prišli o strechu nad hlavou, informovali v utorok (6. 4.) podľa agentúry AFP úrady v oboch krajinách.

Indonézsky úrad civilnej ochrany uviedol, že na odľahlých ostrovoch Lembata, Adonara a Alor na východe krajiny prišlo o život 130 ľudí. Záchranári navyše intenzívne pátrajú po viac ako 70 nezvestných. Východný Timor hlási 27 úmrtí.

Povodne a zosuvy pôdy spôsobili silné dažde, ktoré do oblasti priniesla tropická cyklóna Seroja. Na indonézskom ostrove Flores mnohé sídla zavalili masy bahna, ktoré vyvracali stromy a zaplavili domy. Na ostrove Lembata časti dedín strhli zosuvy bahna z vulkánu Lewotolo.

Ostrovy v juhovýchodnej Ázii opakovane postihujú ničivé zosuvy pôdy a prívalové povodne počas obdobia monzúnových dažďov, ktoré trvá od októbra do apríla. V januári zahynulo v indonézskom meste Sumedang na ostrove Jáva pri bleskových povodniach 40 ľudí. Podľa civilnej ochrany žije v oblastiach náchylných na zosuvy pôdy zhruba 125 miliónov Indonézanov, čo je takmer polovica obyvateľov tejto ostrovnej krajiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet