Na hlavný obsah

Do vakcín proti covidu sa v Japonsku dostali cudzie látky zrejme z ihiel

Očkovanie vakcínami od Moderny v krajine pozastavili.

Do vakcín proti covidu sa v Japonsku dostali cudzie látky zrejme z ihiel
Na ilustračnej snímke zdravotníčka pripravuje vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od americkej spoločnosti Moderna. Foto: TASR/AP

Je vysoko pravdepodobné, že prítomnosť cudzích látok, ktoré sa našli vo vakcínach proti koronavírusu od firmy Moderna v japonskej prefektúre Okinava, spôsobilo zrejme nesprávne vloženie ihiel do ampuliek s očkovacími látkami – tie totiž porušili časti gumového uzáveru.

V utorok (31. 8.) o tom informoval japonský minister zdravotníctva Norihisa Tamura, ktorého citovala agentúra Reuters.

V Okinave na juhu Japonska pozastavili v nedeľu (29. 8.) podávanie vakcín od firmy Moderna na základe zistení, že niektoré dávky boli kontaminované. V ampulkách a striekačkách sa totiž našli cudzie látky.

Šéf rezortu zdravotníctva však napriek tomu zdôraznil, že nehrozí nijaké zdravotné riziko.

„Bez ohľadu na dôvod (prítomnosti cudzích látok), nehrozia nijaké bezpečnostné či iné problémy,“ uviedol pred novinármi. „Naďalej budeme zbierať informácie a oznámime, čo sme zistili,“ dodal.

Podotkol pritom, že ani v prípade iných vakcín nie je zriedkavosťou, že do sa do ampulky dostanú aj iné látky.

V sobotu (28. 8.) japonské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že vyšetruje smrť dvoch mužov, ktorí boli očkovaní vakcínou od Moderny. Obaja dostali dávku zo šarže, ktorej používanie v krajine po správach o kontaminácii minulý týždeň pozastavili. Príčina ich smrti zatiaľ nie je známa.

Japonsko momentálne čelí dosiaľ najhoršej vlne pandémie COVID-19, ktorú spôsobuje nákazlivejší koronavírusový variant delta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet