Na hlavný obsah

Ukrajinský prezident na návšteve Washingtonu rokuje o plynovode Nord Stream 2

Okrem toho je témou aj vesmírny výskum.

Ukrajinský prezident na návšteve Washingtonu rokuje o plynovode Nord Stream 2
Na archívnej snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rokoval počas svojej návštevy vo Washingtone s americkou ministerkou energetiky Jennifer Granholmovou o ďalšom pokračovaní tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajiny a zaistení energetickej bezpečnosti Európy. V utorok (31. 8.) o tom informovala agentúra TASS s odvolaním sa na kanceláriu ukrajinského prezidenta.

Podľa Zelenského je potrebné vypracovať opatrenia, ktoré zabránia Rusku, aby „používalo plyn ako zbraň“.

„V tomto kontexte ukrajinský prezident poukázal na dôležitosť čo možno najskoršieho začiatku pravidelných trojstranných konzultácií vo formáte Ukrajina – Nemecko – USA,“ píše sa vo vyhlásení kancelárie prezidenta.

Témou bol aj vesmírny výskum

Zelenskyj sa okrem toho vo Washingtone stretol aj s riaditeľom amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Billom Nelsonom, s ktorým hovoril o spoločných vesmírnych projektoch Spojených štátov a Ukrajiny.

„Výskum a použitie vesmírneho priestoru na mierové účely je dôležitou súčasťou partnerstva Ukrajiny a USA,“ píše sa vo vyhlásení kancelárie prezidenta, podľa ktorej by krajiny mohli spolupracovať napríklad pri projekte skúmania mesiaca s názvom Artemis. Nelson zároveň prijal pozvanie Zelenského na návštevu Ukrajiny.

V stredu sa stretne s Bidenom

Zelenskyj pricestoval na návštevu Washingtonu, kde sa má v stredu (1. 9.) stretnúť s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Podľa Bieleho domu je stretnutie „prejavom solidarity“ medzi týmito dvoma krajinami.

Stretnutie prichádza po tom, čo Bidenova administratíva v júli oznámila dohodu s Nemeckom, ktorá umožní dokončenie plynovodu Nord Stream 2 popod Baltské more bez toho, aby Nemecko či Rusko čelili novým americkým sankciám.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet