Na hlavný obsah

Krétu zasiahlo silné zemetrasenie, hlásia prvú obeť

K otrasom došlo v pondelok ráno.

Silné zemetrasenie s predbežnou magnitúdou 6,0 zasiahlo v pondelok (27. 9.) ráno východnú časť gréckeho ostrova Kréta. Vyžiadalo si aj minimálne jednu obeť, informovala grécka verejnoprávna televízia.

Epicentrum zemetrasenia bolo sedem kilometrov severne od dediny Thrapsano. K otrasom došlo podľa aténskeho geodynamického inštitútu o 9.17 h miestneho času (8.17 h SELČ) a pocítili ich aj obyvatelia ďalších miest a obcí v okolitom regióne, píše agentúra AP.

V krétskej metropole Iraklio obyvatelia vybiehali v panike do ulíc a všetky miestne školy preventívne evakuovali.

Miestne médiá informovali o škodách menšieho rozsahu, ako napríklad zrútených stenách na starých kamenných budovách vo viacerých dedinách ležiacich v okolí epicentra otrasov.

Americká geologická služba USGS a Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC) uviedli zhodnú predbežnú magnitúdu 6,0, zatiaľ čo aténsky geodynamický inštitút uvádzal 5,8. Oblasť následne zasiahlo aj viacero dotrasov, z ktorých najsilnejší mal podľa EMSC magnitúdu 4,6.

Ministerstvo neeviduje žiadosť o pomoc od Slovákov

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR zatiaľ neeviduje žiadosť slovenského občana o asistenciu v súvislosti so zemetrasením, ktoré postihlo grécky ostrov Kréta. Informoval o tom hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga.

„Nemáme ani informácie o tom, že by medzi obeťami alebo zranenými mali byť občania SR, sme však v kontakte s miestnymi úradmi,“ dodal Tomaga.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet