Na hlavný obsah

Na čele Afganistanu bude vodca Talibanu, oznámilo hnutie

Podriadení mu budú prezident i premiér.

Na čele Afganistanu bude vodca Talibanu, oznámilo hnutie
Vodca Talibanu Hajbatulláh Áchúndzáda bude stáť na čele vedenia krajiny. Foto: TASR/AP

Najvyššie postaveným predstaviteľom Afganistanu, ktorému bude podriadený premiér aj prezident, bude vodca radikálneho hnutia Taliban Hajbatulláh Áchúndzáda. V stredu (1. 9.) o tom informoval Taliban, na ktorý sa odvolal afganský portál TOLO News.

Hnutie tiež uviedlo, že diskusie o zložení novej vlády sa ukončili a čoskoro oznámi výsledok.

Islamská vláda

Člen kultúrneho výboru Talibanu Inámulláh Samangání zdôraznil, že mulla Hajbatulláh Áchúndzáda bude aj lídrom novej vlády. „Islamská vláda, ktorú oznámime, bude… ľudový typ vlády,“ dodal Samangání.

„Názov nového systému by nemal byť ani republika, ani emirát. Mal by byť niečím takým ako islamská vláda. Hajbatulláh bude na najvyššom poste vedenia a nebude prezidentom. Bude lídrom Afganistanu. Pod ním budú pracovať premiér alebo prezident, ktorí budú pod jeho dohľadom,“ povedal politický analytik Hasan Hakjár.

Taliban už vymenoval guvernérov, policajných šéfov a policajných veliteľov provincií a okresov. Títo predstavitelia už „začali pracovať pre ľudí“, vyhlásil člen Talibanu Abdul Hanán Hakkání.

Aj keď Taliban uvádza, že konzultácie o vytvorení novej vlády sú ukončené, ešte neprebehli verejné diskusie o názve systému v krajine, o štátnej vlajke či štátnej hymne, dodal portál TOLO News.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet