Na hlavný obsah

V Česku zaznamenali vtáčiu chrípku potenciálne prenosnú na človeka

Ohnisko je v okrese Příbram juhozápadne od Prahy.

V Česku zaznamenali vtáčiu chrípku potenciálne prenosnú na človeka
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Nebezpečný podtyp vtáčej chrípky označovaný ako H5N1, ktorý je potenciálne prenosný aj na človeka, zaznamenali v obci Trhové Dušníky v okrese Příbram v Stredočeskom kraji. Veterinári o tom informovali krajských hygienikov, uviedol v stredu za českú Štátnu veterinárnu správu (SVS) Petr Majer. Informuje o tom spravodajský server Novinky.cz.

Nové ohnisko vtáčej chrípky v Česku zaznamenali po viac než štyroch mesiacoch, keď ho nahlásil chovateľ v Trhových Dušníkoch po úhyne piatich husí zo svojho malochovu, v ktorom sa ďalej nachádzalo 16 sliepok a 11 kačiek. Zdrojom nákazy boli s najväčšou pravdepodobnosťou voľne žijúce vodné vtáky.

Veterinári o nákaze informovali už v utorok (28. 9.) s tým, že na určenie podtypu sa čaká, píšu Novinky.cz. „Ide o subtyp H5N1, ktorý na rozdiel od H5N môže byť potenciálne prenosný na človeka. Odovzdali sme túto informáciu krajskej hygienickej stanici,“ uviedol v stredu Majer.

Veterinárna správa už skôr oznámila, že zostávajúcu hydinu v spomínanom utratili a v okolí ohniska bude vymedzené ochranné pásmo, kde budú platiť mimoriadne veterinárne opatrenia.

Na území Českej republiky vyhlásili v priebehu tohto roka dovedna 37 ohnísk vtáčej chrípky v chovoch hydiny a jedno ohnisko v prípade chovu vtákov držaných v zajatí, spresňujú Novinky.cz.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet