Na hlavný obsah

V Rakúsku sa začína proces v súvislosti so šírením covidu v lyžiarskom stredisku v Ischgli

Pozostalí obetí žalujú vládu pre nezvládnutie pandémie.

V Rakúsku sa začína proces v súvislosti so šírením covidu v lyžiarskom stredisku v Ischgli
Na snímke lyžiarske stredisko v obci Ischgl v Rakúsku. Foto: TASR/AP

Na krajinskom súde vo Viedni sa v piatok (17. 9.) začína prvé súdne pojednávanie v kauze lyžiarskeho strediska v tirolskej obci Ischgl, z ktorého sa na jar 2020 rozšíril koronavírus po Rakúsku aj do viacerých európskych krajín.

Vdova a syn jednej obete, ktorá zomrela na ochorenie COVID-19, v tomto prípade žalujú Rakúsko, informuje internetové vydanie rakúskeho denníka Kurier.at.

Pozostalí 72-ročného muža, ktorý sa počas pobytu v obci Ischgl v marci 2020 nakazil koronavírusom a krátko po tom v dôsledku infekcie zomrel, požadujú od Rakúska odškodné vo výške 100 000 eur. Žalobu v mene rodiny podalo rakúske Združenie na ochranu práv spotrebiteľov (VSV).

Starší muž, ktorý bol novinárom, sa nakazil údajne počas chaotického odchodu z lyžiarskeho rezortu, konkrétne počas cesty autobusom. VSV v súvislosti so začínajúcim procesom vyjadrilo pripravenosť aj na rokovania o mimosúdnom vyrovnaní, píše Kurier.            

Piatkový proces je však len začiatkom série ďalších súdnych konaní v kauze Ischgl. V nasledujúcich dňoch a týždňoch sa začne ďalších 15 súvisiacich súdnych konaní. Žalobcovia vinia zodpovedné úrady z toho, že ľudí na jar 2020 včas nevarovali pred rizikom nákazy a neskoro zastavili aj prevádzku autobusov a lanoviek pre lyžiarov.

Prvých infikovaných odhalili v obľúbenom stredisku zimných športov Ischgl už začiatkom marca 2020. K jeho uzavretiu však došlo až 13. marca. Nezávislá vyšetrovacia komisia neskôr zistila, že regionálni predstavitelia konali príliš pomaly a nezaviedli dostatočné epidemiologické opatrenia. V súvislosti s prípadom v súčasnosti vyšetrujú päť osôb, pripomína Kurier.at.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet