Na hlavný obsah

V Rusku po viacerých úmrtiach spustili kampaň alkohol za potraviny

Úmrtia súviseli s konzumáciou pančovaného alkoholu.

V súvislosti s vyše troma desiatkami úmrtí spôsobených konzumáciou pančovaného alkoholu spustili úrady v ruskej Orenburskej oblasti výmennú kampaň „alkohol za potraviny“. Občania, ktorí kúpili „alkoholické nápoje pochybnej kvality“ ich v rámci nej môžu vymeniť v supermarketoch za potraviny v hodnote niekoľkonásobku kúpnej ceny, informovala v nedeľu agentúra TASS.

Vyšetrovanie ukázalo, že alkohol obsahoval vysoko toxický metanol. V niektorých prípadoch mali obete v krvi troj- až päťnásobok smrteľnej dávky metanolu.

Podľa regionálnej vlády bolo v tejto kauze doteraz zadržaných deväť ľudí, ktorí sú obvinení z nedovolenej výroby a predaja alkoholu. Gubernátor Denis Pasler nariadil rozsiahle kontroly predajní v Orenburskej oblasti, ktoré majú za cieľ stiahnuť pančovaný alkohol z obehu.

Zatiaľ bolo skonfiškovaných viac ako 1 200 sklenených a plastových fliaš. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie v sobotu oznámil, že bolo zaistených aj jedenásť veľkých sudov.  Predpokladaní páchatelia predávali zdraviu škodlivý alkohol predovšetkým v meste Orsk. Pretože sa nevie, koľko fliaš s potenciálne smrteľným obsahom je v obehu, regionálna vláda spustila výmenný program.

Vodku a iný alkohol je možné v Rusku predávať iba s oficiálnymi identifikačnými číslami. Za porušenie tohto nariadenia hrozia prísne tresty. Napriek tomu sa takéto prípady otravy opakujú najmä na vidieku, kde sa často vyrábajú nápoje z lacného, ale život ohrozujúceho priemyselného alkoholu (metanolu), uviedla agentúra DPA.

V decembri 2016 zomrelo na otravu alkoholom v ruskom meste Irkutsk na Sibíri 78 ľudí. Obete vtedy vypili prípravok do kúpeľa s obsahom metanolu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet