Na hlavný obsah

Zamestnávatelia nemajú problémy s testovaním zamestnancov, tvrdí ich asociácia

Obávajú sa však nedostatku testov.

Zamestnávatelia nemajú problémy s testovaním zamestnancov, tvrdí ich asociácia
Na snímke zdravotníčka s antigénovým testom na ochorenie COVID-19. Foto: TASR

Firmy zatiaľ neevidujú väčšie problémy pri testovaní zamestnancov na covid. Keďže je však mimoriadne zvýšený dopyt po testoch, výzvou pre zamestnávateľov bude, či sa im ich podarí zabezpečiť dostatok. Uviedla to hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Miriam Filová.

Problémy spojené napríklad s nedostatkom testov alebo neochotou sa testovať zatiaľ podľa Filovej firmy neevidujú. Pripustila však, že lokálne alebo individuálne sa takéto problémy vyskytnúť môžu.

„Relatívne bezproblémový priebeh je zrejme spôsobený aj tým, že možnosť povinného testovania sa spomínala dlhšie a firmy sa k tomu postavili zodpovedne bez ohľadu na absentujúce jasné pravidlá zo strany vlády, v mnohých firmách zamestnávatelia testovali aj predtým, keďže podnikatelia a zamestnávatelia cítia spoločenskú zodpovednosť a snažia sa o proaktívny prístup,“ dodala hovorkyňa asociácie.

AZZZ zároveň v súvislosti s mimoriadnou situáciou apeluje na komunikáciu so zamestnávateľmi. „Nerozumieme, prečo nie sme k oficiálnym rokovaniam na túto tému pravidelne prizývaní. Vďaka pravidelnej výmene informácií by sa firmy dokázali včas pripraviť na to, čo ich čaká, pričom vzájomnou spoluprácou by sme dokázali odstrániť množstvo problémov ešte v zárodku,“ podotkla Filová.

Bude dosť testov?

Súčasne vzhľadom na zvýšený dopyt označila ako výzvu pre zamestnávateľov zabezpečenie dostatku testov. Poukázala aj na „diskutabilný efekt“ pravidelného testovania, pričom AZZZ je skôr za dôraznejšie presadzovanie očkovania.

Skonštatovala tiež, že od vypuknutia pandémie prešli už takmer dva roky a mnohí by tak čakali, že na tretiu vlnu pandémie budeme pripravení. Poznamenala však, že situácia stále nie je pod kontrolou a je mimoriadne vážna.

„Zamestnávatelia sa všetky dôležité usmernenia dozvedajú na poslednú chvíľu, čo je absolútne neprijateľné. Času na prípravu je zúfalo málo a naplánovať testovanie napríklad vo veľkom podniku nie je logisticky jednoduché a vyžaduje si dôkladnú prípravu,“ zdôraznila Filová.

Od pondelka (29. 11.) môžu vstúpiť na pracovisko zamestnávateľa iba zamestnanci, ktorí v posledných 180 dňoch prekonali ochorenie COVID-19, sú proti tomuto ochoreniu zaočkovaní alebo sa môžu preukázať negatívnym testom nie starším ako sedem dní od odberu. Vyplýva to z aktuálnej vyhlášky úradu verejného zdravotníctva.

Pracovné rokovanie

Predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO) v pondelok uviedol, že chce na stredu (1. 12.) zvolať pracovné stretnutie v súvislosti s testovaním vo firmách.

Na rokovanie má v pláne pozvať šéfov zamestnávateľských zväzov, ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽANO), hlavného hygienika Jána Mikasa či predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Branislava Trégera.

Kremský hovorí o problémoch veľkých zamestnávateľov s testovaním zamestnancov na pracovisku.

„V prvom rade majú podniky ťažkosti so získaním dostatočného množstva antigénových testov, zabezpečovaním kvality testovania, administrovaním pozitívnych testov, ako aj riešením daňových otázok pri preplácaní testov. Obávam sa, že testovanie sa bude obchádzať, bude neefektívne a v skutočnosti sa minie účinkom,“ uvádza Kremský v stanovisku.

Na rokovaní chce dospieť k optimálnemu modelu testovania zamestnancov, ktorý bude fungovať a účinne brániť šíreniu covidu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko