Na hlavný obsah

Expremiér Poľska vyhlásil, že Nemecko chce zmeniť EÚ na štvrtú ríšu

Poľsko je zapojené do zdĺhavého sporu s EÚ.

Expremiér Poľska vyhlásil, že Nemecko chce zmeniť EÚ na štvrtú ríšu
Poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski. Foto: PAP

Šéf poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski v piatok (24. 12.) vyhlásil, že Nemecko sa snaží zmeniť Európsku úniu na spolkovú „nemeckú štvrtú ríšu“. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Kaczynski to vyhlásil v rozhovore pre poľský krajne pravicový denník Gazeta Polska Codziennie (GPC), pričom dodal, že niektoré krajiny „nie sú nadšené z vyhliadky na vybudovanie nemeckej štvrtej ríše na základe EÚ“.

„Ak by sme my Poliaci súhlasili s týmto druhom modernej podriadenosti, boli by sme degradovaní rôznymi spôsobmi,“ povedal podľa AFP Kaczynski, ktorý je zároveň poľským vicepremiérom. Dodal, že Súdny dvor Európskej únie (CJEU) je používaný ako „nástroj“ pre federalistické idey.

Poľsko je zapojené do zdĺhavého sporu s EÚ najmä v súvislosti so svojimi reformami súdnictva, ktoré PiS presadzuje od roku 2015.

Európska únia v najnovšom zvrate udalostí tento týždeň uviedla, že proti Poľsku spúšťa právne kroky za ignorovanie práva EÚ a podkopávanie nezávislosti súdnictva. Varšava naopak obviňuje Brusel z „byrokratického centralizmu“.

Počas nedávnej návštevy nového nemeckého kancelára Olafa Scholza v Poľsku tamojší premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že podpora súčasnej nemeckej vlády pre federalizmus EÚ je „utopická, a preto nebezpečná“ záležitosť, píše AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet