Na hlavný obsah

Na výročie povstania protestujú v Tunise stovky ľudí

Niektorí prišli prezidentovi Saídovi vyjadriť podporu.

Na výročie povstania protestujú v Tunise stovky ľudí
Na snímke je portrét predavača Muhammada Búazízího na fasáde budovy pošty. Foto: TASR/AP

Stovky ľudí sa v piatok (17. 12.) zhromaždili v centre tuniského hlavného mesta na podporu prezidenta Kaísa Saída a aj proti nemu. Demonštrácie sa konali práve na 11. výročie začiatku revolúcie, ktorá spustila povstania nazývané Arabská jar, uviedla tlačová agentúra AFP.

Saíd v júli tohto roka odvolal vládu, zmrazil činnosť parlamentu a privlastnil si ďalekosiahle právomoci.

Členovia parlamentu a prezidentovi odporcovia z islamisticky orientovanej strany an-Nahda sa dôrazne postavili proti krokom Saída, ale mnohí Tunisania, unavení systémom vnímaným ako skorumpovaný a nespôsobilý, ich privítali.

Niekoľko stoviek protestujúcich proti Saídovi sa v piatok zhromaždilo v centre metropoly Tunis a skandovalo „Ľudia chcú pád prevratu“ a poukazovali tým na uchopenie moci prezidentom. Prizerali sa tomu desiatky policajtov.

Niektorí demonštranti niesli pútače podporujúce ústavu tejto severoafrickej krajiny z roku 2014, ktorú chce Saíd prepracovať a vyhlásiť o nej potom referendum, ako sám začiatkom týždňa oznámil.  

Menší počet Saídových podporovateľov sa zhromaždil o niekoľko stoviek metrov ďalej na Triede Habíba Búrkíbu, ktorá sa pred desaťročím stala hlavným dejiskom demonštrácií. Stáli za kovovými bariérami a za kordónmi stoviek policajtov, z reproduktorov znela štátna hymna.

„Sme s vami až do konca boja proti korupcii,“ stálo na pútači spolu s obrázkom Saída a tuniskej vlajky.

Spúšťač Arabskej jari

Pouličný predavač Muhammad Búazízí sa 17. decembra 2010 zo zúfalstva podpálil v meste Sídí Bú Zíd. Spravil tak na protest proti zlým životným podmienkam a nezamestnanosti.

To vyvolalo štvortýždňovú vzburu, ktorá donútila dlhoročného diktátora Zína Ábidína bin Alího odstúpiť a viedla k sérii povstaní v ďalších arabských krajinách, obzvlášť v Egypte, Alžírsku, Jemene, Jordánsku, Bahrajne, Sýrii a v Líbyi.

Saíd tento mesiac preložil oficiálne výročie revolúcie zo 14. januára – z dňa úteku Bin Alího do exilu – na 17. decembra.

V pondelok (13. 12.) prezident, bývalý vysokoškolský učiteľ práva, predĺžil zastavenie činnosti parlamentu, ktorému dominuje strana an-Nahda, až do nových volieb v decembri budúceho roka.

Takisto oznámil celoštátne verejné konzultácie zamerané na načrtnutie novej ústavy, o ktorej sa má potom konať referendum, stanovené na 25. júla.

Prezident vníma revolúciu ako udalosť, ktorú „uniesli“ skorumpovaní politici, a opakovane vyjadril túžbu zmeniť ústavu z roku 2014, ktorou sa zaviedol hybridný parlamentno-prezidentský systém.

Ústava je pokladaná za historický kompromis medzi stranou an-Nahda a jej sekulárnymi odporcami, píše AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet