Na hlavný obsah

Omikron má o 80 % nižšie riziko hospitalizácie, vyplýva z novej juhoafrickej štúdie

Pri variante je tiež nižšie riziko vážneho priebehu.

Omikron má o 80 % nižšie riziko hospitalizácie, vyplýva z novej juhoafrickej štúdie
Zdravotníci sa starajú o pacienta s ochorením COVID-19. Foto: TASR

Pri nákaze koronavírusovým variantom omikron je nižšie riziko vážneho priebehu ochorenia COVID-19 aj riziko hospitalizácie ako pri nákaze variantom delta, vyplýva z novej juhoafrickej štúdie.

Výsledky však pravdepodobne čiastočne ovplyvnila skutočnosť, že obyvatelia Juhoafrickej republiky mali lepšiu imunitu proti covidu, keď sa začal šíriť variant omikron, ako s príchodom delty, upozornili podľa Reuters autori výskumu.

Autori najnovšej štúdie porovnali údaje o prípadoch nákazy variantom omikron od októbra do novembra so záznamami o nákazách variantom delta od apríla a novembra v Juhoafrickej republike. Na výskume sa podieľali vedci z Národného inštitútu pre prenosné ochorenia (NICD) a niekoľkých vysokých škôl, vrátane univerzity Witwatersrand v Johannesburgu a univerzity KwaZulu-Natal.

Nižšie riziko vážneho priebehu

Podľa záverov štúdie je pri nákaze omikronom nebezpečenstvo hospitalizácie o zhruba 80 percent nižšie oproti nákaze deltou. Pri pacientoch, ktorí sa dostanú do nemocnice, je potom pri infekcii omikronom riziko vážneho priebehu o asi 30 percent nižšie ako pri pacientoch s deltou.

Ako uvádza Bloomberg, údaje ukazujú, že v porovnaní s variantom delta sú v Južnej Afrike infekcie omikronu spojené až so 70 percent nižším rizikom závažných ochorení.

Sami autori štúdie ale varovali pred unáhlenými závermi ohľadom vlastností omikronu. Upozornili, že bolo ťažké zhodnotiť, aký veľký vplyv na výsledky mohol mať nárast imunity v populácii.

Slabinou štúdie je porovnávané obdobie

Paul Hunter z britskej vysokej školy University of East Anglia k štúdii povedal, že ide o prvý riadne vykonaný výskum, ktorý porovnáva závažnosť omikronu a delty. Hlavnou slabinou štúdie je ale podľa neho skutočnosť, že porovnáva údaje o omikrone z jedného obdobia a údaje o delte z druhého.

„Aj napriek tomu, že u ľudí infikovaných omikronom bola menšia pravdepodobnosť, že skončia v nemocnici, ako u ľudí s deltou, nie je možné povedať, či je to vďaka vlastným rozdielom v nebezpečnosti vírusu, alebo či je to spôsobené vyššou imunitou v populácii v novembri v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi tohto roka,“ upozornil Hunter.

„Z pohľadu pacienta, ktorému ide najmä o to, aby mu nebolo príliš zle, na tom do istej miery príliš nezáleží. Je to však dôležité vedieť, aby sme mohli zlepšiť zhodnotenie pravdepodobnej miery tlaku na zdravotný systém,“ poznamenal Hunter.

Podľa štúdie britskej vysokej školy Imperial College London, ktorej výsledky boli zverejnené minulý týždeň, nič nenasvedčuje tomu, že by priebeh ochorenia bol pri omikrone miernejší ako pri delte. Autori tejto štúdie však uviedli, že pracovali s obmedzenými údajmi ohľadom hospitalizácií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet