Na hlavný obsah

Na internet uniklo obrovské množstvo súborov poľskej armády

Opozícia žiada demisiu ministra obrany.

Na internet uniklo obrovské množstvo súborov poľskej armády
Ilustračná snímka- práca na počítači. Foto: TASR

Na internet unikol obrovský súbor dát z prostredia poľskej armády, ktorý obsahuje viac ako 1,7 milióna položiek. Okrem iného sú v uniknutých dokumentoch údaje o vybavení a munícii, ktorú používajú alebo potrebujú doplniť poľské ozbrojené sily. Informoval o tom v piatok (14. 1.) spravodajský portál Onet.pl. Správu následne prevzali agentúry AFP, AP a PAP.

Informácie sa týkajú výzbroje poľskej armády, munície, náhradných dielov na bojové techniky alebo špecializovaných počítačových programov. „Podrobne ukazujú, čo vlastní poľská armáda a čo jej chýba. Zo zoznamu sa dá zistiť, ktorá technika nefunguje dobre,“ uvádza Onet.pl. Možno z neho spoznať, aké vybavenie majú rôzne jednotky a čo si objednávajú.

Databázu si stiahli viaceré krajiny

Niektoré uniknuté informácie sú podľa Onet.pl pre zahraničné spravodajské služby mimoriadne cenné. Podľa nemenovaného informátora, ktorý je špecialistom na kybernetickú bezpečnosť, si databázu už stiahli používatelia z viac ako desiatich krajín vrátane Ruska a Číny. Onet.pl potvrdil únik údajov z dvoch nezávislých zdrojov z prostredia poľských tajných služieb.

Uniknuté údaje zahŕňajú informácie o zariadeniach zakúpených Poľskom v Spojených štátoch, Nemecku a Izraeli. Únik pravdepodobne pochádza z armádnej jednotky v meste Bydgoszcz, ktorá má na starosti plánovanie logistiky, napísal portál Onet.pl.

„Prípad podrobne analyzujú naše útvary,“ uviedol v prvotnej reakcii na medializované informácie rezort obrany a dodal, že experti vyšetrujú „či reálne došlo k úniku informácií a či je uniknutý súbor pravý“. Mohlo vraj ísť len o „testovací súbor softvéru“.

V ďalšej tlačovej správe zverejnenej v piatok (14. 1.) popoludní už ministerstvo obrany uviedlo, že uniknutý zoznam obsahuje iba neutajované informácie.

„Dáta obsahujú iba verejne dostupné informácie,“ uviedol rezort a dodal, že „zverejnenie údajov nepredstavuje hrozbu pre bezpečnosť štátu ani pre fungovanie poľských ozbrojených síl“.

Hlavné poľské opozičné zoskupenie, centristická Občianska koalícia (Koalicja Obywatelska, KO), však požaduje odstúpenie ministra obrany Mariusza Blaszczaka. KO tiež uviedla, že vláda by mala verejnosti poskytnúť podrobné vysvetlenie, ako k úniku informácií došlo a kto je zaň zodpovedný.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet