Na hlavný obsah

Ostrovný štát Tonga utrpel po výbuchu sopky a cunami rozsiahle materiálne škody

Prvou potvrdenou obeťou je Britka.

Ostrovný štát Tonga utrpel po výbuchu sopky a cunami rozsiahle materiálne škody
Sopečný popol pokrýva strechy a vegetáciu v oblasti Tonga. Foto: TASR

Tichomorský ostrovný štát Tonga utrpel po silnom sobotňajšom (15. 1.) výbuchu podmorskej sopky a následnej vlne cunami rozsiahle materiálne škody. Informovala o tom v utorok (18. 1.) agentúra AFP s odvolaním sa na údaje OSN.

Prvé správy o rozsahu škôd na tomto ostrovnom kráľovstve sa objavili tri dni po erupcii sopky vďaka satelitnému telefonickému kontaktu s Tongou, prieskumným letom a družicovým snímkam.

Prvou potvrdenou obeťou je Britka Angela Gloverová. Jej brat oznámil, že 50-ročná žena zahynula, keď sa snažila zachrániť svojich psov. Najmenej jednu ďalšiu osobu tamojšie úrady vyhlásili za nezvestnú.

Ako uvádza portál CNN, správy o hromadných obetiach a ďalších škodách ostávajú neznáme, pretože komunikácia, najmä na vzdialených ostrovoch, ešte nebola obnovená.

Prerušené dodávky elektriny

Austrália a Nový Zéland v pondelok (17. 1.) vykonali prieskumné lety nad Tongou, aby posúdili rozsah škôd a pripravili lode s dodávkami humanitárnej pomoci.

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) uviedol, že na tonžskom ostrove Mango zaznamenali núdzový signál. Úrad ďalej dodal, že prieskumné lety potvrdili „značné škody na majetku“ na Mangu a ďalšom ostrove Fonoi. Podľa tonžskej vlády na Mangu žije 36 ľudí a 69 na Fonoi.

Snímky, ktoré zachytili novozélandské ozbrojené sily, ukázali „katastrofické škody“ na odľahlom ostrove Atata. Ostrovy Fonoifua, Niniva, Nomuka a Mango zaznamenali rozsiahle až katastrofálne škody, píše agentúra Reuters.

Tonžské hlavné mesto Nuku’alofa pokryli dva centimetre sopečného popola a prachu a v mnohých štvrtiach boli prerušené dodávky elektriny.

Sobotňajšia (15. 1.) erupcia sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai pri jednom z neobývaných ostrovov Tongy bola taká silná, že ju bolo počuť až na Aljaške. Spôsobila v Tichom oceáne aj vlny cunami, ktoré zaplavili pobrežia od Japonska po Spojené štáty a v Peru zabili dvoch ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet