Na hlavný obsah

USA zvažujú, že Ukrajine poskytnú delostrelecký salvový raketový systém

Má ísť o súčasť nového balíka vojenskej pomoci.

USA zvažujú, že Ukrajine poskytnú delostrelecký salvový raketový systém
Na ilustračnej snímke vlajka USA. Foto: ČTK/ZUMA/Elizabeth Fraser/U.S. Army

Spojené štáty zvažujú, že Ukrajine dodajú moderný delostrelecký salvový raketový systém (MLRS), ktorý Kyjev žiada. Má ísť o súčasť nového balíka vojenskej pomoci, ktorý by Washington mohol ohlásiť budúci týždeň.

Informovala o tom stanica CNN s odvolaním sa na viacerých predstaviteľov.

Dosah stovky kilometrov

Uvedené systémy dokážu vystreliť rakety do vzdialenosti stoviek kilometrov, čo je omnoho ďalej než sú schopné zbrane, ktoré majú ukrajinské sily aktuálne k dispozícii. Kyjev z tohto dôvodu tvrdí, že by mohli zmeniť priebeh vojny proti Rusku.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena je však v tejto záležitosti opatrná, nakoľko existujú obavy, že by Ukrajina spomenuté salvové raketomety mohla použiť na útok na ruské územie, píše agentúra DPA. Z toho vyvstáva otázka, či by to malo za následok odvetné opatrenia Moskvy.

O dodanie systémov už žiadala viacerí

O dodanie systémov MLRS v posledných týždňoch žiadali viacerí vysokopostavení ukrajinskí činitelia vrátane prezidenta Volodymyra Zelenského či ministra zahraničných vecí Ukrajiny Dmytra Kulebu.

Ukrajina už zrejme podnikla na území Ruskej federácie viacero cezhraničných útokov. Ako píše CNN, ukrajinskí predstavitelia ich nepotvrdili ani nevyvrátili.

Moskva varovala, že akékoľvek ohrozenie Ruska bude znamenať eskaláciu konfliktu. Západným krajinám odkázala, že vyzbrojovaním Ukrajiny zo seba robia legitímne ciele útoku vo vojne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet