Na hlavný obsah

Kysučana Kúrňavu odsúdili za extrémizmus na 20 mesiacov väzenia

Rozsudok nie je právoplatný.

Kysučana Kúrňavu odsúdili za extrémizmus na 20 mesiacov väzenia
Odsúdený Kysučan Dávid Kúrňava. Foto: TASR

Kysučan Dávid Kúrňava dostal za extrémizmus úhrnný nepodmienečný 20-mesačný trest odňatia slobody. V pondelok (15. 8.) popoludní o tom rozhodla samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Trest by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň dostal trest prepadnutia veci – trička, rúška a dvoch mobilných telefónov.

Súd uznal Kúrňavu za vinného z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd a z prečinu prechovávania extrémistického materiálu. „Súd z obžaloby vypustil niektoré jej body,“ ozrejmila sudkyňa Pamela Záleská.

K časti spáchaných skutkov sa Kúrňava počas pojednávania priznal. Súd to však nebral do úvahy ako poľahčujúcu okolnosť. Záleská zdôraznila, že k čiastkovému priznaniu prišlo až pod ťarchou dôkazov. U obžalovaného preto prevažovali podľa jej slov priťažujúce okolnosti.

Recidíva obžalovaného

Ako ďalej uviedla, uloženie podmienečného trestu odňatia slobody či iného alternatívneho trestu neprichádzalo do úvahy, lebo prišlo u obžalovaného k recidíve konania po relatívne krátkom čase.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) navrhoval uloženie nepodmienečného trestu odňatia slobody a zaradenie obžalovaného do ústavu so stredným stupňom stráženia. „Ak som sa aj dopustil nejakého trestného činu, nespáchal som ho úmyselne,“ vyhlásil Kúrňava. Obe strany si ponechali lehotu na podanie odvolania.

Sudkyňa zdôraznila, že obžalovaný aj na základe toho, že ho už v minulosti trestali, musel mať vedomosť o protiprávnosti svojho konania. „Minimálne dvakrát sa mu v rámci predošlých súdnych konaní vysvetlilo, kde sú hranice,“ podotkla Záleská.

V minulosti už Kúrňavu za extrémizmus právoplatne potrestali. Okrem iného za to, že v auguste 2015 zverejnil na internete inzerát s ponukou odmeny 25 eur za postrieľanie migrantov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko