Na hlavný obsah

Piloti Lufthansy avizovali ďalší štrajk

Trvať bude od stredy do štvrtka.

Piloti Lufthansy avizovali ďalší štrajk
Na snímke lietadlo Lufthansy pristáva na letisku v nemeckom Frankfurte nad Mohanom. Foto: AP/Michael Probst

Piloti nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa ohlásili v noci na utorok (6. 9.) v poradí už druhý štrajk, ktorý sa má začať v stredu a trvať má do štvrtka.

Aerolínie Lufthansa by štrajku ešte mohli zabrániť, a to ak prinesú serióznu ponuku, tvrdí odborový zväz Vereinigung Cockpit. Informovala agentúra DPA.

Odbory zastupujúce pilotov ponúkli za týmto účelom Lufthanse na utorok ďalší termín na vzájomné rokovania týkajúce sa najmä požadovaného navýšenia miezd.

Už v piatok (2. 9.) došlo počas štrajku pilotov Lufthansy k ochromeniu leteckej prepravy. Zrušených bolo zhruba 800 letov z a do dvoch najväčších dopravných uzlov krajiny – Mníchov a Frankfurt nad Mohanom.

Situácia sa dotkla okolo 130 000 pasažierov a prepravca zaznamenal škody v rozsahu 32 miliónov eur. O škodách minulotýždňového štrajku informovala na twitteri spoločnosť Lufthansa.

„Je nám veľmi ľúto, že odbory naďalej idú cestou eskalácie,“ povedal v reakcii na avizovaný dvojdňový štrajk hovorca Lufthansy.

Z právnych dôvodov môžu odbory vyzvať na štrajk len zamestnancov v Nemecku, priblížila DPA. Štrajk sa preto týka výlučne odletov hlavnej spoločnosti Lufthansa a jej dcérskej nákladnej spoločnosti Lufthansa Cargo z nemeckých letísk. Dcérske spoločnosti Eurowings, Lufthansa Cityline a Eurowings Discover štrajkom zasiahnuté nie sú.

Aké sú požiadavky pilotov?

Odbory zastupujúce asi 5 500 pilotov požadujú zvýšenie platov o 5,5 percenta v tomto roku a „paušálnu“ kompenzáciu inflácie vo výške 8,2 percenta. Žiadajú tiež navýšenie financií na obdobie práceneschopnosti, na dovolenky a na výcvik.

Podľa Lufthansy by uvedené požiadavky spôsobili nárast personálnych nákladov o približne 40 %, čiže o zhruba o 900 miliónov eur počas dvoch rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet