Na hlavný obsah

Parížsku katedrálu Notre Dame otvoria pre verejnosť v decembri budúceho roku

Necelých šesť rokov od ničivého požiaru.

Parížsku katedrálu Notre Dame otvoria pre verejnosť v decembri budúceho roku
Na snímke rekonštrukčné práce na katedrále Notre-Dame. Foto: TASR/AP

Rekonštrukcia katedrály Notre Dame v Paríži napreduje dostatočne rýchlo, aby jej opätovné otvorenie pre návštevníkov a veriacich bolo možné koncom roka 2024. Necelých šesť rokov od ničivého požiaru z 15. apríla 2019, ktorý ju spustošil. Podľa agentúry AP o tom v pondelok (6. 3.) informovali francúzske úrady.

V utorok (7. 3.) otvoria v podzemných priestoroch pred katedrálou výstavu s názvom Notre-Dame de Paris: v srdci staveniska. Bude prístupná zadarmo a záujemcom priblíži prebiehajúce práce na mieste i odborné znalosti a zručnosti tých, ktorí sa na rekonštrukcii podieľajú. Vystavia tam aj niektoré umelecké diela z katedrály.

Platiaci návštevníci výstavy budú mať okrem toho možnosť ponoriť sa do histórie katedrály pomocou virtuálnej reality. Podľa francúzskej ministerky kultúry Rimy Abdul-Malakovej návštevníci takto „získajú zážitok z návštevy Notre-Dame úplne novým spôsobom“.

Ministerka dodala, že otvorenie Chrámu Matky Božej v stanovenom termíne neznamená, že dovtedy sa stihne dokončiť celá renovácia. Spresnila, že aj v roku 2025 budú ešte prebiehať nejaké renovačné práce.

Jean-Louis Georgelin, armádny generál, ktorý zodpovedá za kolosálny projekt renovácie parížskej katedrály, potvrdil, že katedrálu pre verejnosť otvoria v decembri budúceho roku.

Informoval tiež, že tento rok sa na hlavnom hrebeni strechy katedrály začne stavať jej ikonická štíhla veža, ktorú v 19. storočí navrhol postaviť architekt Eugene Viollet-le-Duc. „Návrat veže na parížsky horizont bude podľa môjho názoru symbolom toho, že pri Notre Dame vyhrávame,“ povedal Georgelin pre agentúru AP.

Informoval, že každý deň v hlavnom meste i v celej krajine pracuje na obnove Notre Dame asi 1 000 ľudí. „Najväčšou výzvou je každý deň presne dodržiavať plán, ktorý sme urobili,“ priznal.

Sanačné práce trvali dva roky

Samotná renovácia Notre Dame sa začala minulý rok, po viac ako dvoch rokoch sanačných prác, ktorých cieľom bolo zaistiť stabilitu budovy, aby ju remeselníci mohli začať opravovať. Po diskusiách sa rozhodlo, že katedrálu zrenovujú do pôvodnej podoby.

Výkonný riaditeľ vládnej agentúry, ktorá dohliada na rekonštrukciu, Philippe Jost potvrdil, že výsledok renovácie „bude verný pôvodnej architektúre“. A to pokiaľ ide o tvary prvkov katedrály i použité materiály a metódy.

„Nerobíme betónové klenby, ktoré vyzerajú ako kamenné. Robíme kamenné klenby, ktoré staviame tak ako v stredoveku,“ povedal Jost. Dodal, že strešnú konštrukciu vyrobia tiež z dubového dreva – ako tá pôvodná.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet