Na hlavný obsah

Hrozba, že Putin použije jadrové zbrane, je reálna, tvrdí Biden

Rozmiestňovanie ruských jadrových zbraní vyvoláva obavy.

Hrozba, že Putin použije jadrové zbrane, je reálna, tvrdí Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Hrozba, že ruský prezident Vladimir Putin použije taktické jadrové zbrane, je reálna, vyhlásil v pondelok (19. 6.) šéf Bieleho domu Joe Biden. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Keď som tu pred asi dvoma rokmi hovoril o vyschýnaní rieky Colorado, každý na mňa pozeral, ako keby som bol blázon. Pozerali na mňa, ako keď som povedal, že Putin použije taktické jadrové zbrane. Je to reálne,“ povedal Biden skupine darcov v Kalifornii.

Biden sa tak vyjadril len pár dní po tom, čo počas víkendu označil rozhodnutie Putina umiestniť ruské taktické jadrové zbrane v Bielorusku za absolútne nezodpovedné.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko minulý týždeň oznámil, že jeho krajina začala prijímať dodávky ruských taktických jadrových zbraní. Tie sú podľa neho trikrát silnejšie než atómové bomby, ktoré Spojené štáty zhodili v roku 1945 na japonské mestá Hirošima a Nagasaki.

Rusko pritom takéto zbrane umiestni mimo územia Ruska prvýkrát od rozpadu Sovietskeho zväzu. Tieto zbrane majú krátky dolet a sú menej silné ako strategické jadrové zbrane.

Spojené štáty nemajú v úmysle v rámci reakcie na toto konanie Ruska pozmeniť svoj postoj k strategickým jadrovým zbraniam. Washington tiež uviedol, že nevidí nijaké náznaky, že by sa Rusko pripravovalo na použitie jadrových zbraní.

V máji Moskva odmietla Bidenovu kritiku jej plánu rozmiestniť jadrové zbrane v Bielorusku. Argumentuje, že USA majú v Európe rozmiestnené jadrové zbrane celé desaťročia.

Rozmiestňovanie ruských jadrových zbraní pozorne sleduje i Čína, ktorá opakovane varuje pred použitím jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine.  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet