Na hlavný obsah

Prezidentka udelila milosť dvom mužom, ktorých odsúdili za marihuanu

Ani jeden z nich s drogou neobchodoval.

Prezidentka udelila milosť dvom mužom, ktorých odsúdili za marihuanu
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR/Martin Baumann

Prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila milosť dvom odsúdeným za zadováženie a prechovávanie marihuany vo veľkom rozsahu. Informoval o tom v piatok (16. 6.) prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

V prvom prípade omilostila 63-ročného muža, ktorý trpí viacerými ťažkými, nevyliečiteľnými ochoreniami. Marihuanu pestoval, aby utlmoval chronické bolesti, pričom návykovú látku ďalej nepredával a pred výkonom trestu viedol riadny život. Súd mu vymeral trest odňatia slobody na 11 rokov a prepadnutie majetku.

„Z uloženého 11-ročného trestu odňatia slobody vykonal už viac ako polovicu. Vzhľadom na jeho zdravotný stav je odkázaný na invalidný vozík a nachádza sa v nemocnici pre obvinených a odsúdených. Ďalší výkon trestu by bol v jeho prípade podľa prezidentky nehumánny,“ uviedol Strižinec.

V druhom prípade prezidentka omilostila 40-ročného muža, ktorého odsúdili na 10 rokov. „Pri posudzovaní žiadosti o milosť prezidentka zohľadnila najmä skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval. Okrem predmetného odsúdenia nebol súdne trestaný a nespáchal ani priestupok. Pred nástupom na výkon trestu riadne pracoval a bol jediným živiteľom rodiny s 12-mesačným dieťaťom,“ uviedol Strižinec o odsúdenom, ktorý si z trestu odpykal takmer polovicu.

„Prezidentka mu zvyšok trestu odpustila pod podmienkou, že dva roky odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin,“ dodal Strižinec.

Prezidentka v súvislosti s oboma prípadmi upozorňuje, že na aktuálnu schôdzu Národnej rady SR predložili vládny návrh novely Trestného zákona, ktorý by v podobných prípadoch v budúcnosti umožnil uložiť tresty s miernejšou trestnou sadzbou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko