Na hlavný obsah

Na vyšetrenie u špecialistu Slováci bežne čakajú celé mesiace až roky. Problémov v zdravotníctve je viac

Zistil to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Na vyšetrenie u špecialistu Slováci bežne čakajú celé mesiace až roky. Problémov v zdravotníctve je viac
Vyšetrenie očí v súkromnej nemocnici v Šaci. Foto: TASR/František Iván

S dostupnosťou ambulantnej zdravotnej starostlivosti je v praxi veľký problém. Pacienti čakajú na vyšetrenie u špecialistu bežne aj niekoľko mesiacov či rokov. Viac ako štvrť milióna ľudí tiež nemá zazmluvneného všeobecného lekára. Upozornil na to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vo výročnej správe za vlaňajšok. Poukázal na to, že sieť sa pritom podľa normatívov javí ako naplnená. Odporúča ich rozsiahlu revíziu.

„Verejná minimálna sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti by mala slúžiť ako nástroj na monitorovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti v regiónoch. Pre nepresne formulovanú legislatívu a problémy s jej aplikáciou do praxe je momentálne tento nástroj nefunkčný,“ skonštatoval.

ÚDZS pripomenul, že v tejto veci vykonal niekoľko dohľadov. Na problémy upozornil ministerstvo zdravotníctva. „Je nevyhnutné čo najskôr zrealizovať rozsiahlu revíziu Nariadenia vlády SR o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Nejednoznačným nastavím výpočtu normatívov sa sieť javí ako dostatočne naplnená. V praxi je však s dostupnosťou zdravotnej starostlivosti veľký problém,“ podotkol.

Všeobecná zdravotná poisťovňa zaznamenala pri špecialistoch medziročne najväčší pokles v odbornostiach klinická imunológia a alergológia, vnútorné lekárstvo a reumatológia.

Zdravotná poisťovňa Dôvera ho eviduje pri odbornostiach nefrológia, vnútorné lekárstvo, klinická imunológia a alergológia, Union poisťovňa zase pri odbornostiach gastroenterológia, klinická imunulógia a alergológia i pneumológia.

Situácia vo všeobecnej ambulantnej starostlivosti

Situácia je podľa ÚDZS alarmujúca aj pri všeobecnej ambulantnej starostlivosti. „Lekári, ktorí ešte pracujú, majú vysoký vek. Mnohí sú už takí vyčerpaní, že končia svoju prax, aj keď nemajú za seba náhradu,“ uviedol.

Pacienti sú tak podľa neho nútení za novým lekárom dochádzať desiatky kilometrov. Upozornil na to, že ku koncu vlaňajška bolo asi 266 110 poistencov bez zmluvného lekára všeobecnej ambulantnej starostlivosti.

Zároveň poukázal na to, že podľa novej metodiky ministerstva nebola potrebná kapacita k začiatku vlaňajška zabezpečená v 58 okresoch v rámci všeobecných lekárov pre deti a dorast a v 66 okresoch v rámci všeobecných lekárov pre dospelých. „K 1. januáru 2022 spolu chýbalo 623 všeobecných lekárov. Z toho 400 lekárov pre dospelých a 223 lekárov pre deti a dorast,“ povedal.

Dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti podľa ÚDZS okrem iného negatívne ovplyvňuje netransparentné ocenenie výkonov. „Následkom neférových platieb za poskytovanú zdravotnú starostlivosť dochádza k úbytku lekárov, problémom s objednávaním a dlhým čakacím dobám,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko