Na hlavný obsah

Nepomáhajú pokuty ani apelovanie na zdravý rozum. V Ríme chcú obmedziť prístup k jednej z najznámejších pamiatok – skáču do nej turisti

Podobné správanie policajti pokutujú stovkami eur.

Nepomáhajú pokuty ani apelovanie na zdravý rozum. V Ríme chcú obmedziť prístup k jednej z najznámejších pamiatok – skáču do nej turisti
Klimatickí aktivisti z talianskej odnože skupiny Posledná generácia v máji do slávnej Fontány di Trevi v Ríme naliali čiernu tekutinu vyrobenú zo zriedeného rastlinného uhlia. Foto: TASR/ANSA

Predstavitelia rímskej radnice chcú obmedziť prístup k jednej z najznámejších pamiatok vo „večnom meste“ – neskorobarokovej Fontáne di Trevi. Reagujú tak na správu, že jeden turista vyliezol na sochu vo fontáne a potom skočil do vody, píše talianska tlač.

Podobný incident sa podľa novín stal v posledných týždňoch niekoľkokrát a od kúpania v známej pamiatke turistov neodradila ani pokuta vo výške niekoľko sto eur.

Najnovší prípad kritizoval radca pre cestovný ruch Alessandro Onorato, ktorý ho označil za „číre barbarstvo“. „Nadišiel čas rozhodnúť o obmedzení prístupu k fontáne,“ povedal radca, ktorý vyzval na súčinnosť s celoštátnou políciou či ministerstvom kultúry. „Pokuty, ktoré rozdávajú strážnici, či výzvy na používanie rozumu už nestačia,“ uviedol politik.

Skoky do známej fontány v centre Ríma nie sú ojedinelé. Len v uplynulých týždňoch sa tak stalo niekoľkokrát, uviedli talianske médiá. Väčšinou sa tak deje za prihliadania desiatok či stoviek ďalších turistov.

Ľahostajnosť prizerajúcich sa alebo ich potlesk sú talianskou tlačou tiež tvrdo kritizované. Známu pamiatku použili pre svoju demonštráciu proti fosílnym palivám aj členovia organizácie Ultima Generazione (Posledná generácia), ktorí vodu vo fontáne zafarbili.

V posledných týždňoch rímske médiá tiež informovali o niekoľkých prípadoch, keď mladí turisti vyryli do múru Kolosea svoje meno či iné odkazy. Podľa informácií agentúry Reuters hrozí za vandalizmus v Koloseu pokuta najmenej 15-tisíc eur a až päťročný trest väzenia.

Kúpanie vo Fontáne di Trevi mestskí strážnici zvyčajne trestajú pokutou 450 eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet