Na hlavný obsah

Prípad nevyriešenej vraždy rapera Tupaca ožíva po takmer 30 rokoch: Polícia možno našla podozrivého

Umelca smrteľne postrelili v roku 1996.

Prípad nevyriešenej vraždy rapera Tupaca ožíva po takmer 30 rokoch: Polícia možno našla podozrivého
Raper a herec Tupac Shakur. Foto: TASR/AP

Lasvegaská polícia v utorok (18. 7.) potvrdila, že tento týždeň vykonala príkaz na prehliadku v súvislosti s dlho nevyriešenou vraždou rapera a herca Tupaca Shakura. Prípad sa tak takmer 30 rokov po jeho smrti opäť dostal do centra pozornosti. Agentúra AP pritom upozorňuje, že v Nevade nie je stanovená lehota na stíhanie prípadov vraždy.

Shakura, ktorý bol jednou z najplodnejších osobností hip-hopu, smrteľne postrelili v noci 7. septembra 1996 v Las Vegas vo veku 25 rokov. V súvislosti s prípadom nikoho nezatkli. Už desaťročia tak pretrváva záujem o incident, v súvislosti s ktorým sa objavilo aj množstvo konšpiračných teórií.

Metropolitná polícia vo vyhlásení informovala, že prehliadka sa uskutočnila v pondelok (17. 7.) v neďalekom meste Henderson. Neuviedla však, či identifikovali podozrivého. Nie je jasné ani čo a kde hľadali.

S odvolaním sa na živé vyšetrovanie hovorca oddelenia Aden Ocampo Gomez pre agentúru AP uviedol, že o najnovšom vývoji nemôže poskytnúť viac podrobností.

Shakura postrelili, keď sedel v aute s Marionom „Suge“ Knightom, šéfom vydavateľstva Death Row Records. Podľa polície čakali na semafore neďaleko Las Vegas Strip, keď vedľa nich zastavilo ďalšie auto a vypukla streľba.

Postreleného Shakura previezli do nemocnice, kde o šesť dní neskôr zomrel. Lasvegaská polícia už v minulosti konštatovala, že vyšetrovanie sa rýchlo zastavilo sčasti aj preto, že svedkovia odmietli spolupracovať.

Spor na hip-hopovej scéne

Shakurova smrť prišla uprostred jeho sporu s rapovým rivalom Notoriousom B.I.G., ktorého napokon tiež smrteľne postrelili o šesť mesiacov neskôr. Dvojica bola navyše v centre neslávne známej rivality medzi východným a západným pobrežím Spojených štátov, ktorá v polovici 90. rokov definovala hip-hopovú scénu.

Spor sa rozhorel po tom, čo Shakura vážne zranili pri inej streľbe počas lúpeže vo vstupnej hale hotela v centre Manhattanu. Otvorene vtedy obvinil B.I.G. a Seana „Diddyho“ Combsa, že o streľbe vopred vedeli, čo obaja rázne popreli. Vyvolalo to však dostatok konfliktov, ktoré viedli k vážnemu rozkolu v hip-hopovej komunite i medzi fanúšikmi.

Shakur, ktorý sa narodil v New Yorku, v spore reprezentoval západné pobrežie po tom, ako podpísal zmluvu s losangeleskou spoločnosťou Death Row Records. B.I.G. a Combs zase pochádzali z východného pobrežia a zastupovali vydavateľstvo Bad Boy Records so sídlom v New Yorku.

Hudba mu vychádzala aj po smrti

Tupac Amaru Shakur, považovaný za jedného z najvplyvnejších a najvšestrannejších raperov všetkých čias, vydal počas života štyri sólové albumy – 2Pacalypse Now (1991), Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z. (1993), Me Against The World (1995) a All Eyez On Me (1996), pričom dva mesiace po smrti mu vyšla piata štúdiovka The Don Killuminati: The 7 Day Theory (1996).

Neskôr sa dostalo do predaja ďalších päť jeho posmrtných sóloviek ako aj viacero kompilácií. Ako herec sa objavil v snímkach ako Cesta za láskou (1993), Nad košom (1994), Bullet (1996), Za bránami pekla (1997) a Gang policajtov (1997). V roku 2017 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet