Na hlavný obsah

Ruský minister obrany Sergej Šojgu navštívil KĽDR. Rokoval s tamojším vodcom Kim Čong-unom

Zhovárali sa o otázkach obrany a bezpečnosti.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu navštívil KĽDR. Rokoval s tamojším vodcom Kim Čong-unom
Ruský minister obrany Segej Šojgu a severokórejský vodca Kim Čon-un. Foto: Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa v severokórejskej metropole Pchjongjang stretol s tamojším vodcom Kim Čong-unom. Zhovárali sa o otázkach regionálnej, národnej i medzinárodnej obrany a bezpečnosti.

Stalo sa tak krátko pred oslavami 70. výročia podpísania prímeria, ktoré ukončilo kórejskú vojnu. Vo štvrtok (26. 7.) to uviedli severokórejské štátne médiá. Informovala o tom agentúra Reuters.

Šojgu Kim Čong-unovi v rámci rozhovoru odovzdal aj list podpísaný ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedla miestna štátna tlačová agentúra KCNA. Rusko totiž patrí k málu krajín, ktoré s KĽDR i naďalej udržiavajú priateľské vzťahy.

KCNA dodala, že toto stretnutie bolo „mimoriadne významné najmä z hľadiska ďalšieho rozvoja strategických vzťahov medzi Ruskom a KĽDR v súlade s požiadavkami nového storočia“.

Stretnutie Šojgua a Kim Čong-una sa uskutočnilo tesne pred oslavami 70. výročia ukončenia kórejskej vojny, ktoré pripadá na 27. júla. Severokórejský vodca tiež vzal ruského ministra obrany na prehliadku najnovšieho zbrojného arzenálu KĽDR a informoval ho aj o plánoch na rozšírenie vojenských kapacít Severnej Kórey.

Šéf ruského rezortu obrany sa tak zároveň stal prvým oficiálnym zahraničným hosťom Kim Čong-una od začiatku pandémie koronavírusu. Pri príležitosti osláv ukončenia vojny do Pchjongjangu pricestovala aj čínska delegácia.

Agentúra AP upozornila, že súčasťou osláv v KĽDR by mala byť aj vojenská prehliadka v hlavnom meste. Štátne médiá však konanie takejto udalosti nepotvrdili.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet