Na hlavný obsah

Ukrajinské deti našli na Slovensku útočisko pred vojnou, v septembri však budú mať problém dostať sa do školy

Najhoršia je situácia v Bratislave.

Ukrajinské deti našli na Slovensku útočisko pred vojnou, v septembri však budú mať problém dostať sa do školy
Na ilustračnej snímke deti v škole. Foto: RTVS

Mnohé ukrajinské deti, ktoré na Slovensko utiekli pred vojnou, budú mať v septembri problém dostať sa do školy. Riaditelia bojujú s nedostatkom miest. Najhoršia situácia je v bratislavskom regióne. Rezort školstva navyše pripravuje zákon, podľa ktorého by od budúceho školského roka mala byť škola povinná aj pre deti odídencov.

Do mestskej časti Ružinov prišlo podľa starostu najviac odídencov, ktorí chceli aj miesto pre deti v škole. „Tento rok sme do základných škôl mali na zápisoch približne sto ďalších detí, z ktorých zhruba 30 vieme umiestniť do našich voľných miest a 70 budeme musieť, bohužiaľ, odmietnuť,“ priblížil starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Problém nájsť miesto v škole majú aj matky, ktoré bývajú s deťmi v humanitárnom centre v Gabčíkove. Školy v okolitých mestách sú plné. Keďže pre ich deti neplatí povinná dochádzka, nemusia ich riaditelia prijať.

„Môže sa stať, že rodičia musia vyskúšať dve, tri školy alebo aj viaceré, a aj tak nemajú záruku, že sa do nejakej školy dostanú. Sú prípady, že aj keď sa rodičia veľmi snažia, tak sa do školy nedostanú,“ uviedla terénna tímlíderka OZ Mareena Klára Tihláriková.

Téme sa venovala redaktorka RTVS Emília Tóth Lengyelová:

Riešenie bude musieť priniesť rezort školstva

Problém s kapacitami sa bude musieť vyriešiť. Ministerstvo školstva chce upraviť zákon tak, aby od budúceho školského roka bola povinná dochádzka aj pre deti odídencov. Definitívne rozhodnutie bude v rukách novej vlády. No starostovia a primátori už teraz vymýšľajú, kde nové miesta vytvoria.

„Povedať si, kde máme aké kapacity, možnosti, ktorá škola vie zvýšiť kapacity, kde máme nejakú voľnú budovu. A nastaviť to tak, aby sa autobusom mohli zvážať do daného územia, kde kapacity sú,“ vysvetlila odborníčka na školstvo z Únie miest Slovenska Mária Wagingerová.

„Konkrétne v Bratislave je priestor na to, aby štát pomohol zriadiť napríklad jednu samostatnú školu,“ uviedol Chren. Rezort školstva pripravuje aj alternatívne možnosti, ktoré by tieto kapacity rozšírili.

Problém je aj s nedostatkom učiteľov

Hlavné mesto teraz zisťuje presné počty detí, ktoré tu sú. „Aby sme mohli tvoriť riešenie, tak z pohľadu praxe, ako aj z pohľadu financovania a reálnych možností,“ vysvetlil hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

Štát musí vyriešiť, či bude mať kto tieto deti učiť. „Máme aj učiteľov, ktorí sú z Ukrajiny, ale tí podľa zákona nemôžu len tak učiť na našich školách, kým si nedorobia maturitu zo slovenčiny, teraz len začínajú nejaké kurzy,“ vysvetlil Chren.

Otázne je aj to, či sa povinná školská dochádzka bude týkať predškolákov. Problém s kapacitami v škôlkach je ešte vypuklejší.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny