Na hlavný obsah

Najviac peňazí nechávajú Slováci u zubára, najmenej v pôrodnici

Vyplýva to z prieskumu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Najviac peňazí nechávajú Slováci u zubára, najmenej v pôrodnici
Náradie pre zubárov v stomatologickom centre v Trnave. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Najviac peňazí na Slovensku platia občania za poskytnutie zdravotnej starostlivosti u zubára. Vyplýva to z prieskumu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý sa uskutočnil od 10. do 17. apríla na vzorke 1 014 respondentov.

S výrazným odstupom nasledujú špecialisti. Celkom 37 percent oslovených platilo za ošetrenie u špecialistu a 35 percent respondentov spojilo s priamou platbou návštevu polikliniky. Napríklad v súvislosti s manažmentom pacienta.

Naopak, najmenej ľudia platia za zdravotnú starostlivosť u psychiatra a v pôrodnici. Platbu u psychiatra deklarovalo 15 percent oslovených a v pôrodnici, napríklad za výber pôrodníka, 12 percent opýtaných.

Prieskum tiež zisťoval, akú sumu ľudia zaplatili z vlastného vrecka v súvislosti konkrétnym druhom poskytnutia zdravotnej starostlivosti.

„V priemere 335 eur vychádza za operáciu, napríklad za výber operatéra. Priemerný náklad vo výške 237 eur sa vzťahuje na pôrodnicu, napríklad za výber pôrodníka. U zubára táto suma predstavuje 187 eur vrátane dentálnej hygieny. Na štvrtej priečke z hľadiska priamych platieb je fyzioterapia – rehabilitácia s priemerným výdavkom 137 eur,“ ozrejmil úrad.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika