Na hlavný obsah

Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach beží už na 100-percentný výkon

Informovali o tom Slovenské elektrárne.

Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach beží už na 100-percentný výkon
Jadrová elektráreň Mochovce. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Spúšťanie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce sa dostalo do záverečnej fázy. Po približne roku od zavezenia prvej palivovej kazety do reaktora zvýšili Slovenské elektrárne (SE) jeho výkon na nominálnu hodnotu 471 megawattov. V pondelok (25. 9.) o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Oľga Baková.

„Je to historický moment pre Slovenské elektrárne i celú krajinu. Gratulujem a ďakujem všetkým kolegom, dodávateľom, dozorným, kontrolným a partnerským inštitúciám, ktorí urobili maximum, aby sme mohli tento dôležitý míľnik dosiahnuť a spraviť výrobu elektriny na Slovensku ešte zelenšou pre nás a budúce generácie – minimálne na ďalších 60 rokov,“ uviedol generálny riaditeľ SE Branislav Strýček.

Na tomto výkone vykonajú elektrárne záverečné skúšky energetického spúšťania, po ktorých bude nasledovať 144-hodinový preukazný chod.

„Skúšky na plnom výkone plánujeme na prelome septembra a októbra, vrátane 144-hodinového preukázaného chodu. Všetky testy doteraz potvrdili pripravenosť nového bloku na dlhodobú bezpečnú výrobu elektrickej energie bez emisií CO2,“ dodal manažér prevádzky elektrárne Mochovce Peter Farkaš.

Slúžiť by mal najmenej 60 rokov

Prvú palivovú kazetu zaviezli SE do reaktora 9. septembra minulého roka a štiepnu reakciu spustili 23. októbra 2022. Prvú energiu do siete začal blok dodávať začiatkom tohto roka.

Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach začali stavať v roku 1987. Po dlhom prerušení prác spustili SE dostavbu Mochoviec v novembri 2008. Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny Slovenska.

Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko už tento rok stalo energeticky sebestačné. Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov.

Dostavba Mochoviec sa oproti plánom výrazne predražila. Na začiatku rátali SE s nákladmi necelé tri miliardy eur, no výsledná cena prevýši šesť miliárd eur. Štvrtý blok EMO by sa mohol dostať do prevádzky v roku 2024. Štát má v Slovenských elektrárňach podiel 34 percent.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika