Na hlavný obsah

Rekordne silný hurikán Otis za sebou v Acapulcu zanechal 39 obetí

Búrka svojou silou meteorológov prekvapila.

Rekordne silný hurikán Otis za sebou v Acapulcu zanechal 39 obetí
Strhnuté elektrické stĺpy a vedenie po hurikáne Otis. Foto: TASR/AP

Hurikán Otis, ktorý tento týždeň s rekordnou silou zasiahol letovisko Acapulco na mexickom tichomorskom pobreží, za sebou zanechal 39 obetí, oznámila podľa agentúry Reuters mexická vláda. Skoršie správy uvádzali najmenej 27 mŕtvych.

Podľa mexického ministra bezpečnosti sa aktuálne nezvestných desať ľudí. Živel pravdepodobne spôsobil ekonomické škody presahujúce desať miliárd amerických dolárov (asi 9,48 miliardy eur), a môže tak pre mexický priemysel znamenať jednu z najväčších strát v histórii krajiny. Podľa agentúry Reuters to odhaduje poisťovacia spoločnosť Gallagher Re.

So zasiahnutými oblasťami je stále ťažké sa spojiť, na mieste podľa agentúry AP trvá nedostatok vody, elektriny, benzínu i základného tovaru.

Podľa agentúry Reuters niektorí mexickí predstavitelia predtým anonymne vyjadrili obavy, že počet mŕtvych ešte stúpne. Podľa agentúry DPA ľudia na sociálnych sieťach stále pátrajú po svojich blízkych.V okolí Acapulca po hurikáne, ktorý na pevninu udrel v stredu ako hurikán piatej, teda najvyššej kategórie, skolabovala internetová a telefónna sieť.

Hurikán s vetrom s rýchlosťou 266 kilometrov za hodinu zaplavil mesto, prerušil aj cestné a letecké spojenie a zdevastoval hotely, reštaurácie a nákupné centrá. V známom prímorskom letovisku sa po katastrofe ľudia uchýlili k rabovaniu, čo mexický prezident Andrés Manuel López Obrador označil za dôsledok „mimoriadnej situácie“.

Mnohí situáciu zneužili

Obyvateľov zasiahnutých miest vyzval, aby situácie nezneužívali. Na záberoch na sociálnych sieťach bolo vidieť, ako si ľudia z jedného zo supermarketov odnášajú škatule.

„Momentálne nám peniaze nie sú k ničomu, pretože nie je čo kúpiť, všetko je vyrabované,“ povedal Reuters 57-ročný obyvateľ Acapulca Rodolfo Villagómez. Hurikán sa podľa neho cez mesto prehnal ako zúriaci býk.

Ešte vo štvrtok (26. 10.) večer si ľudia z obchodov odnášali tovar vrátane potravín, vody a toaletného papiera. „Prišli sme pre jedlo, lebo žiadne nemáme,“ uviedla na mieste jedna žena.

Mexické úrady uviedli, že Otis bol najsilnejšou búrkou, aká kedy zasiahla tichomorské pobrežie Mexika. Hurikán prekvapil najmä tým, ako rýchlo pred príchodom nad pevninu zosilnel a prekonal predpovede.

Meteorológovia ešte na začiatku tohto týždňa pochybovali, či Otis prerastie silu tropickej búrky. Americké Národné stredisko pre hurikány (NHC) v pondelok (23. 10.) hovorilo o tom, že Otis na pevninu udrie „pravdepodobne ako búrka blízka sile hurikánu“.

Mexická vláda zatiaľ neodhadla náklady spojené s búrkou. Kým Gallagher Re odhaduje škody okolo desať miliárd dolárov, spoločnosť pre výskum prírodných rizík Enki Research hovorí o nákladoch „blížiacich sa 15 miliardám dolárov (asi 14,23 miliard eur)“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet