Na hlavný obsah

Život smrteľne chorého britského dieťaťa nezachránilo ani udelenie talianskeho občianstva

Malá Indi zomrela po tom, ako ju lekári odpojili od prístrojov.

Život smrteľne chorého britského dieťaťa nezachránilo ani udelenie talianskeho občianstva
Osemmesačná Indi Gregoryová zomrela v pondelok skoro ráno. Foto: TASR/AP

Smrteľne choré dieťa, ktoré sa dostalo do centra právneho sporu medzi jeho rodičmi, britským zdravotníctvom a talianskou vládou, zomrelo. Oznámili to jeho rodičia. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Osemmesačná Indi Gregoryová zomrela v pondelok (13. 11.) skoro ráno. Rodičia predtým prehrali v súdnom spore a nepodarilo sa im ju previezť na liečenie do Talianska.

Dieťa so vzácnou mitochondriálnou poruchou utrpelo poškodenie mozgu. Zomrelo v hospici po tom, ako ho lekári odpojili od prístrojov.

Na toto ochorenie neexistuje liek a britskí lekári chceli Indi odpojiť od prístrojov. Jej rodičia proti tomu viedli súdny spor v nádeji, že experimentálna liečba by mohla predĺžiť jej život. Do sporu sa zapojila aj talianska vláda, ktorá udelila Indi talianske občianstvo a chcela ju previezť na liečenie do nemocnice v Ríme.

Lekári však trvali na tom, že Indi nevníma okolie, trpí a malo by jej byť umožnené v pokoji zomrieť. Britské súdy opakovane zamietali podania rodičov a odmietli vydať aj povolenie na prevoz dievčatka do Talianska s tým, že to nie je v jej najlepšom záujme. V piatok (10. 11.) britský súd odmietol aj ich žiadosť, aby Indi odpojili od prístrojov doma a nie v nemocnici.

Rodičia odsúdili toto rozhodnutie vo vyhlásení oznamujúcom jej smrť. „Britská Národná zdravotná služba a súdy jej nielen vzali šancu žiť dlhšie, ale vzali Indi aj dôstojnosť umrieť doma s rodinou, kam patrila,“ zverejnila vyhlásenie rodičov nezisková organizácia Christian Concern.

„Spravili sme všetko, čo sme mohli, všetko možné. Nanešťastie to nebolo dosť. Bon voyage malá Indi,“ reagovala na smrť dievčatka talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet