Tipos extraliga: Michalovce pokračujú na víťaznej vlne aj po reprezentačnej prestávke, Oremusova premiéra neúspešná

Na čele ligy ostáva Spišská Nová Ves, posledné je Humenné.

Na snímke radosť hokejistov HK Nitra, Foto: TASR - Jaroslav Novák

Hokejisti Spišskej Novej Vsi udržali v 27. kole slovenskej Tipos extraligy vedenie i päťbodový náskok na čele tabuľky napriek prehre 2:3 na ľade Zvolena. Ich prenasledovateľ a obhajca titulu z Košíc taktiež zaváhal, keď prehral 1:4 v Liptovskom Mikuláši.

Na rozdiel jedného bodu od obhajcov titulu sa tak dotiahli Michalovce, ktoré si poradili s Duklou Trenčín 5:2. Ďalšie štyri tímy, ktoré delí len päť bodov, si odniesli po tri body a udržali tak svoje postavenie v tabuľke.

Medzi ne patrí aj siedma Nitra, ktorá uštedrila Slovanu Bratislava domácu prehru 3:5. „Belasí“ odohrali prvý zápas pod novým trénerom Petrom Oremusom. Piaty Poprad zas deklasoval nováčika z Humenného, ktorému patrí posledné miesto – vyhral vysoko 6:0.

Spišiaci sa na súperových klziskách trápia

Hokejisti Zvolena v 27. kole Tipos extraligy zdolali lídra zo Spišskej Novej Vsi 3:2 a pripísali si tak pod vedením dočasného trénera Norberta Javorčíka prvú výhru. Hostia i napriek strate bodov zostávajú na čele tabuľky.

HKM Zvolen – HK Spišská Nová Ves 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Góly: 40. Langkow (C. Hults), 41. R. Bondra (C. Hults, Mudrák), 58. Langkow (Zuzin) – 40. Myklucha (Ališauskas, Merežko), 60. Drábek (Myklucha). Rozhodovali: M. Korba, Krajčík – Tichý, Gegáň. Vylúčení na 2 min.: 2:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1793 divákov.

Zvolen: Kupsky – Mudrák, C. Hults, Kubka, Rauhauser, Hain, Sládok, Čulík – Kašlík, M. Hults, R. Bondra – Mucha, Viedenský, Zuzin – Marcinek, Langkow, M. Hecl – Csányi, Šiška, Kolenič

Sp. N. Ves: Surák – Merežko, Ališauskas, J. Valach, Žiak, Björkung, Romaňák, Groch – Archambault, Nellis, Bakoš – Burgess, Kerbashian, Majdan – Vandas, Myklucha, Džugan – Hamráček, Bortňák, Drábek

V prvej bezgólovej tretine boli najbližšie ku gólu domáci. Bondra nepremenil trestné strieľanie a Hecl mieril pred odkrytou bránkou do žŕdky. Skóre sa menilo až na samom konci druhej tretiny, keď 50 sekúnd pred prestávkou Langkow v presilovke poslal Zvolen do vedenia, lenže 12 sekúnd pred klaksónom sa na opačnej strane presadil z kruhu Myklucha a bolo 1:1.

Z tretej tretiny uplynulo iba 38 sekúnd a po strele C. Hultsa prinavrátil Zvolenčanom vedenie tečom R. Bondra. Spišiaci sa potom snažili vyrovnať, ale necelé dve a pol minúty pred koncom pridal tretí gól Langkow z kruhu spoza protihráča.

Napokon v šestici bez brankára deväť sekúnd pred koncom znížil ešte po buly Drábek na 2:3, no čas na tretí zásah už hosťom nezostal.

Michalovce s desiatym triumfom v rade

Hokejisti Michaloviec zvíťazili v stredajšom (20. 12.) zápase 27. kola Tipos extraligy nad Duklou Trenčín 5:2. Víťazný gól strelil v 40. minúte Samuel Solenský. Domáci tak udržali tretie miesto v tabuľke, ich súper je deviaty.

HK Dukla Ingema Michalovce – HK Dukla Trenčín 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)

Góly: 14. Santos (Daugavinš, Pearson), 37. Santos (Pearson, Jasečko), 40. Solenský (Vašaš), 57. Santos (Daugavinš), 58. Valach (Puliš) – 50. Pietroniro (Baláž, Petráš), 50. Giľák (Hudec). Rozhodovali: Jobbágy, Orolin – Pribula, Šoltés, vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0

Michalovce: Glosár – Macejko, Bindulis, Jasečko, Cibák, Stripai, Michalčin, Fedor, Varga – Daugavinš, Pearson, Santos – Puliš, Heard, Valach – Bjalončík, Suja, Paločko – Vašaš, Solenský, Kabáč

Trenčín: Borák – Pietroniro, Nemčík, Petrovický, Starosta, Kupec, Ekberg, Lichanec, Hlaváč – Charbonneau, Conway, Hudec – Petráš, Vaňo, Giľák – Škvarek, Sojčík, Krajčovič

Michalovce viedli ešte v úvode záverečného dejstva 3:0. Priebeh zdramatizovali Phil Pietroniro a Matej Giľák, ktorí skórovali v rozmedzí 17 sekúnd v presilovke 5 na 3 a znížili manko na jednogólové. Necelé štyri minúty pred koncom však prišiel druhý gól Mathew Lee Santosa a triumf poistil Marek Valach.

Kamzíci prvýkrát zdolali nováčika

Hokejisti HK Poprad zvíťazili v stredajšom (20. 12.) 27. kole Tipos extraligy nad HC 19 Humenné 6:0. Brankár domácich Adam Vay dosiahol prvé čisté konto v tejto sezóne. „Kamzíci“ uspeli prvýkrát proti nováčikovi a potvrdili 5. miesto v tabuľke. Humenné zostalo na poslednej 12. priečke.

HK Poprad – HC 19 Humenné 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Góly: 1. Coulter (McFadden, Turan), 24. Kukuča (Brincko), 26. Urbánek (Kukuča, McFadden), 36. Mlynarovič (Turan, Peresunko), 42. Dmowski, 57. Kukuča (McFadden). Rozhodovali: Novák, Crman – Ordzovenský, Jurčiak, vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, 1631 divákov.

Poprad: Vay – Turan, McFadden, Brincko, Kotvan, D. Brejčák, Česánek, Betker – Kukuča, Coulter, Dmowski – Calof, Urbánek, Záborský – Svitana, Mlynarovič, Peresunko – Melcher, Halama, Przygodzki – Oško

Humenné: Kozel (41. Galimov) – Novický, Glazkov, Sergienko, Meliško, Diakov, Novota, Jacko – Šoltés, Linet, Lapšanský – Handlovský, Krajňák, Borov – Horvát, Lačný, Ragan – Thomka

Už v 21. sekunde sa po individuálnej akcii presadil Coulter. Poprad v druhej tretine pokračoval vo výkone z prvej časti a strelil tri góly. Postupne skórovali Kukuča, Urbánek počas presilovej hry a aj Mlynarovič.

Počas úvodu tretej časti Dmowski zvýšil počas oslabenia už na 5:0. V bránke Humenného bol už Galimov, ktorý nahradil Kozla. V 57. minúte Kukuča počas početnej výhody upravil výsledok na konečných 6:0.

Oremusovi premiéra na lavičke Slovana nevyšla

Hokejisti HK Nitra zvíťazili v stredajšom (20. 12.) zápase 27. kola Tipos extraligy nad Slovanom Bratislava 5:3. „Corgoni“ uspeli na ľade „belasých“ druhýkrát v sezóne a upravili stav vzájomných stretnutí na 2:1.

Slovan už pod vedením nového trénera Petra Oremusa zaznamenal piatu prehru z uplynulých šiestich duelov a naďalej mu v tabuľke patrí predposledné 11. miesto.

HC Slovan Bratislava – HK Nitra 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)

Góly: 14. Ahnelöv (Korenčík, Fominych), 23. Ranford (Poirier), 45. Poirier (Ranford, Takáč) – 29. Gajdoš (Gates, Čederle), 34. Cotton (Bajtek, Gill), 38. Buček (Gill, Harper), 44. Bubela (Jackson, Gates), 59. Jackson (Vitáloš). Rozhodovali: Žák, Štefik – M. Orolin, Valo, vylúčení: 7:5, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 4244 divákov

Slovan: Coreau – Korenčík, Ahnelöv, Romančík, Golian, Maier, Beňo, Demo – Takáč, Poirier, Ranford – Pecararo, Findlay, Fominych – Žitný, Šille, Lukošík – S. Petráš, Preisinger, Török – Jasenec

Nitra: Kašík – Mezei, Cotton, Gajdoš, Bača, Stacha, Vitáloš, Fatul – Buček, Gill, Jackson – Harper, Gates, Bubela – Okoličány, Čederle, Lacka – Hrnka, Slovák, Bajtek – Ridzoň

Skóre zápasu otvoril v 14. minúte švédsky obranca Slovana Ahnelöv, ktorý si v prvom stretnutí v Tipos extralige otvoril strelecký účet. Slovan síce na začiatku prostrednej časti hry odskočil súperovi na rozdiel dvoch gólov, zvyšok druhého dejstva bol však jasne v réžii hostí.

Tí využili nedisciplinovanosť domácich a tromi presilovkovými gólmi Gajdoša, Cottona a Bučeka otočili nepriaznivý stav. Dôležitý presný zásah strelil na začiatku tretej tretiny Bubela, ktorého gól mal napokon prívlastok víťazný. Domáci Poirier o 32 sekúnd znížil na rozdiel gólu, no víťazstvo Nitry spečatil do prázdnej bránky Jackson.

Oba tímy sa stretnú v závere kalendárneho roka ešte dvakrát v regionálnych kolách (28. decembra v Bratislave a 30. decembra v Nitre).

Košice utŕžili šiestu prehru po sebe

Hokejisti Liptovského Mikuláša zvíťazili v stredajšom (20. 12.) zápase 27. kola Tipos extraligy nad Košicami 4:1. Väčšina gólov do siete úradujúceho majstra padla v záverečnom dejstve. Hostia zotrvali na druhom mieste, Mikuláš je ôsmy.

HK 32 Liptovský Mikuláš – HC Košice 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)

Góly: 3. Quince (Lahtinen, Sukeľ), 41. Uhrík (Egle, Vasiljev), 59. Vasiljev (Žilka), 60. Nauš (Berry) – 46. Bačo (Jokeľ, Havrila). Rozhodovali: Výleta, Goga – Frimmel, Stanzel, vylúčení 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 783 divákov

Liptovský Mikuláš: Krasikov – Lalík, Mezovský, Vasiljev, Žilka, Fekiač, Hraško, Vojtech, Jendroľ – Lahtinen, Quince, Réway – Berry, Egle, Nauš – J. Sukeľ, Uhrík, Avtsin – Tkáč, Vankúš, Valigura

Košice: Janus – Ferenc, Breton, Olsson, Šedivý, Bartoš, Deyl, Mihalik – Lunter, Berger, Chovan – Jääskeläinen, Pollock, Fejes – Lamper, Šimun, Rogoň – Bačo, Havrila, Jokeľ

Skóre otvoril už v tretej minúte Marland Everson Quince a ďalší gól padol až v záverečnom dejstve. Michal Uhrík využil presilovku a strelil víťazný gól na 2:0, o chvíľu znižoval Róbert Bačo, no domáci si v závere triumf poistili.

Trápenie Nových Zámkov pokračuje

Hokejisti Banskej Bystrice vyhrali v stredajšom zápase 27. kola Tipos extraligy na ľade Nových Zámkov 5:2. V tabuľke tak zotrvali na piatom mieste, domáci sú naďalej desiati.

HC MIKRON Nové Zámky – HC ’05 Banská Bystrica 2:5 (0:1, 0:3, 2:1)

Góly: 42. Michnáč (Roy, Mamčics), 51. Kováč (Ružek, Ondrušek) – 13. Gašpar (Bíreš, Macek), 22. Adam (Faith), 28. Bačik (Wilkins, Hora), 38. Faith (Stránský, Hora), 60. Turnbull (Vela). Rozhodovali: Baluška, Snášel – Jedlička, Kacej, vylúčení: 4:3, presilovky a oslabenia: 0:0, 1347 divákov

Nové Zámky: Kantor – Novajovský, Kozák, Laurenčík, Mamčics, Ligas, Roman, Mészáros, Ružek – Michnáč, Roy, Stupka – J. Mikúš, Johnson, T. Mikúš – Števuliak, Prokeš, Šišovský – Fafrák, Ondrušek, Kováč

Banská Bystrica: Belányi – Šenkeřík, Bačik, D. Stránsky, Hora, Luža, Ďatelinka – Turnbull, Vela, Wilkins – Faith, Adam, Petriska – Macek, Bíreš, Gašpar – Štrauch, A. Stránsky, Výhonský

Hostia mali zápas celý čas pod kontrolou a po druhom dejstve odchádzali do šatne so štvorgólovým náskokom. Domáci následne znížili zásluhou Alberta Michnáča a Huga Kováča, no triumf „baranov“ potvrdil v poslednej minúte Carter Christopher Turnbull.