Na hlavný obsah

Z mŕtvych tiel si urobili obchod. V Španielsku rozbili gang, ktorý si zarábal nedôstojným spôsobom

Pohrebný ústav predával mŕtvoly univerzitám.

Z mŕtvych tiel si urobili obchod. V Španielsku rozbili gang, ktorý si zarábal nedôstojným spôsobom
Ilustračná snímka. Foto: Pexels

Španielska polícia v pondelok (29. 1.) informovala, že zadržala majiteľov pohrebného ústavu vo Valencii za to, že univerzitám údajne za účelom štúdia alebo výskumu nelegálne predávali mŕtvoly. Informovala o tom agentúra AFP.

Štyria zadržaní – dvaja majitelia a dvaja zamestnanci pohrebného ústavu -, univerzitám údajne tiež pomáhali zbaviť sa po výskume týchto mŕtvol tak, že ich spálili alebo ich časti uložili do iných truhiel určených na kremáciu. Väčšina z mŕtvol patrila ľuďom, ktorí žili sami a nemali žiadnu rodinu.

Zadržaní „falšovali dokumentáciu, aby získali telá z nemocníc a domovov dôchodcov s cieľom predať ich univerzitám, a to za 1 200 eur za jedno telo,“ uvádza polícia vo svojom vyhlásení. Dodáva, že predať sa im takto podarilo najmenej 11 tiel.

V niektorých prípadoch dokonca univerzitám účtovali aj kremácie, ktoré sa nikdy neuskutočnili. Nemenovanej univerzite podľa polície zaúčtovali až 5 040 eur za spopolnenie 11 tiel. Tie sa však neobjavili na faktúrach žiadneho z krematórií v meste. Je pritom možné, že boli predané ďalším zariadeniam, uvádza agentúra DPA.

Gang vyhľadával osamotených ľudí

Polícia začala tento prípad vyšetrovať začiatkom roka 2023. Zistila, že dvaja zamestnanci pohrebného ústavu odniesli pomocou falošných dokumentov telo z nemocničnej márnice. Namiesto pochovania ho sprostredkovali univerzite na študijné účely.

V tomto prípade patrilo telo mužovi, ktorý mal byť pochovaný vo svojom rodnom meste, pričom za jeho pohreb zaplatila miestna samospráva. Namiesto toho však bolo predané univerzite bez akéhokoľvek súhlasu úradov.

Polícia v tejto súvislosti dodala, že gang vyhľadával ľudí, ktorí nemali nijakých žijúcich príbuzných, a to najlepšie cudzincov prípadne aj ľudí v ťažkých životných podmienkach.

DPA pripomína, že lekárske fakulty jednotlivých univerzít potrebujú pri výučbe budúcich lekárov aj skutočné mŕtvoly. Považujú sa za nenahraditeľné a nevyhnutné na študijné účely. Napriek rôznym dohodám ich však často nemajú k dispozícii dostatok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet