Na hlavný obsah

Hustý lejak a silný vietor trápia Kaliforniu. Vyžiadali si životy niekoľkých ľudí

Hustý, prudký lejak spôsobil zosuvy pôdy, zaplavil cesty a ochromil dodávky elektriny.

Hustý lejak a silný vietor trápia Kaliforniu. Vyžiadali si životy niekoľkých ľudí
Búrka v Kalifornii. Foto: TASR/AP

Hustý lejak a silný vietor ochromili časti amerického štátu Kalifornia a vyžiadali si životy niekoľkých ľudí. Informuje o tom utorková (6. 2.) správa tlačovej agentúry DPA.

Kalifornské úrady zatiaľ potvrdili tri úmrtia spôsobené ničivou búrkou. Neďaleko štátneho hlavného mesta Sacramento zasiahol padajúci strom muža na jeho dvore. Neskôr zraneniam podľahol, uviedol v pondelok (5. 2.) úrad koronera okresu Sacramento.

V nedeľu (4. 2.) spôsobili padajúce stromy smrteľné zranenia dvom ľuďom na severe Kalifornie, informovala americká televízia CNN.

Búrka, ktorá najprv vyčíňala v oblasti mesta San Francisco, sa v pondelok presunula južnejšie a dorazila do miest Santa Barbara a Los Angeles.

Hustý, prudký lejak spôsobil zosuvy pôdy, zaplavil cesty a ochromil dodávky elektriny. Podľa webovej stránky PowerOutage boli dočasne bez elektriny státisíce domácností. Národná meteorologická služba varovala, že vietor môže v nárazoch dosahovať rýchlosť 96 kilometrov za hodinu.

Guvernér štátu Kalifornia Gavin Newsom už v nedeľu varoval pred „vážnou búrkou s nebezpečnými a prípadne aj život ohrozujúcimi vplyvmi“ a v niektorých okresoch vyhlásil stav núdze.

Príčinou prudkého lejaku je meteorologický jav nazývaný „atmosférická rieka“. Ide o jav, keď sa v silnom výškovom prúdení dostáva nad Kaliforniu teplý a vlhký vzduch od Havajských ostrovov, ktorý sa stretáva so studenou vzduchovou hmotou prúdiacou od Kanady.

Keďže masy teplého vlhkého vzduchu prichádzajú väčšinou od Havajských ostrov, búrka je známa aj pod názvom „Pineapple Express“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet