Na hlavný obsah

Slalom v Chamonix vyhral Švajčiar Yule, polepšil si o 29. miest

Pódium doplnili Meillard a Noel.

Slalom v Chamonix vyhral Švajčiar Yule, polepšil si o 29. miest
Švajčiarsky lyžiar Daniel Yule sa teší z víťazstva v slalome v Chamonix. Foto: TASR/AP

Švajčiarsky lyžiar Daniel Yule triumfoval v nedeľnom (4. 2.) slalome Svetového pohára v Chamonix. Na zjazdovke Verte vo francúzskom stredisku figuroval po prvom kole až na 30. mieste.

V druhom kole však predviedol najlepšiu jazdu a zvíťazil o šestnásť stotín sekundy pred krajanom Loicom Meillardom. Tretí skončil domáci Clement Noel (+0,18 s), ktorý neudržal líderskú pozíciu po úvodnom kole.

Yule dosiahol prvé víťazstvo v sezóne a siedme individuálne v kariére vďaka najlepšiemu času v druhom kole. Všetky triumfy zaznamenal v slalome, naposledy sa tešil 22. januára 2023 v Kitzbüheli.

Švajčiar poskočil vďaka zisku 100 bodov na tretie miesto v klasifikácii disciplíny. Lídrom v poradí slalom zostal Manuel Feller, ktorý zvýšil náskok na druhého Nemac Linusa Strassera na 164 bodov.

„Absolutné neskutočné. Mal som obrovské šťastie, že som zostal po prvom kole na tridsiatom mieste. Potom som predviedol skvelú jazdu v druhom kole. Už som bol pripravený ísť na hotel. Dostal som však príležitosť lyžovať aj v druhom kole a využil som to. Vedel som, že mám manko na pretekárov predo mnou. Možno som si však hovoril, keď sa menili podmienky, že by som mohol zabojovať o top desiatku. Víťazstvo by bolo neuveriteľné, no stalo sa. Veľmi ma teší, že je so mnou na pódiu Loic,“ uviedol Yule v cieli pre televíziu FIS.

Domáci Noel viedol po prvom kole, keď sa najlepšie vyrovnal s presadenými bránkami, vyšla mu hlavne stredná časť. Najviac sa mu priblížil Haugan, ktorý mal manko 23 stotín. Menej ako pol sekundu (+0,40) strácal Feller, víťaz troch tohtosezónnych slalomov.

Strasser nenadviazal v úvodnom kole na predchádzajúce triumfy z Kitzbühelu a Schladmingu a bol až na 17. priečke (+1,24 s).

Komplikácie na štarte

Štart druhého kola organizátori odložili o desať minút neskôr pre problémy s časomierou. Švajčiar Yule štartoval ako prvý, z upravenej trate vyťažil natoľko, že už ho nikto v súhrnom čase nezdolal.

Strasser chcel zaútočiť z priebežnej sedemnástej pozície, no nevyšla mu podľa predstáv ani druhá jazda a skončil na spoločnom 14. mieste spolu s Rakúšanom Johannesom Strolzom. Meillard bol piaty a dokázal sa najviac priblížiť Yulemu, keď stratil len 16 stotín.

Líder po prvom kole Noel mal ešte na poslednom medzičase náskok. V závere však olympijský šampión zo ZOH 2022 stratil, ale stačilo to rovnako ako v Schladmingu na pódium. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

V Chamonix sa mali v piatok (2. 2.) a v sobotu (3. 2.) konať aj zjazdy, no Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) ich zrušila pre nepriaznivé snehové podmienky a vysoké teploty. Riadiaci orgán sa snažil nájsť náhradu za dva zjazdy v rovnakom termíne, no v časovej tiesni sa nenašlo žiadne vhodné riešenie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport