Na hlavný obsah

Slovensku chýbajú študenti matematiky, fyziky či chémie. Mnohí mladí Slováci odchádzajú do zahraničia a k nám prúdia cudzinci

Slovenské univerzity sa snažia dosiahnuť úroveň zahraničných škôl.

Slovensku chýbajú študenti matematiky, fyziky či chémie. Mnohí mladí Slováci odchádzajú do zahraničia a k nám prúdia cudzinci
Ilustračná snímka - študenti. Foto: RTVS

Mladí ľudia nemajú záujem o štúdium exaktných vied. Chýbajú najmä študenti matematiky, fyziky a chémie. Pociťujú to už aj prvé univerzity.

Mladí ľudia vnímajú technické a prírodovedné odbory ako veľmi ťažké. Volia si preto podľa nich jednoduchšie, napríklad ekonomiku či pedagogiku.

,,Vieme a akceptujeme, že technika je o niečo náročnejšia ako iné typy univerzít, ale vidíme tú perspektívu študenta v zamestnaní,“ uviedol prorektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Maximilián Strémy.

Slovenské univerzity sa snažia dosiahnuť úroveň zahraničných škôl. Niektoré s nimi spolupracujú. ,,Máme stabilných partnerov, čo sa týka študijných programov a spoločných vedeckých projektov. Sme jedným z členov Európskej aliancie, kde je stabilných deväť, desať partnerov, s ktorými spolupracujeme, teda univerzít, s ktorými sa rozvíjame,“ informoval prorektor.

Zložitým študijným odborom sa v Správach RTVS venovala redaktorka Andrea Škutová.

Potenciálni vedci odchádzajú študovať do zahraničia. Podľa Slovenskej akadémie vied na tom nie je nič zlé. Potrebujeme však vyštudovaných ľudí dostať späť domov. Na to ale potrebujú vhodné podmienky.

,,Keď sa pozrieme na také krajiny, ako Taiwan, Južná Kórea, Japonsko, tí tiež prechádzali takouto etapou a dokonca oni svojich študentov aj posielali študovať do zahraničia, ale potom im doma vytvorili podmienky, aby sa mohli vrátiť,“ vysvetlil predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík.

Nárast študentov zo zahraničia

Na druhej strane, naše vysoké školy cítia nárast študentov zo zahraničia. Ide najmä o študentov z Ukrajiny. Školy podporuje aj ministerstvo školstva.

,,V roku 2023 sa navýšili prostriedky na podporu akademických mobilít pre prichádzajúcich aj odchádzajúcich študentov a výskumníkov. Zároveň ministerstvo zabezpečuje účasť na najväčších svetových veľtrhoch vysokých škôl v zahraničí, kde môžu vysoké školy nadväzovať nové partnerstvá,“ zaznelo z Ministerstva školstva SR.

Odborníci hovoria, že ak chceme, aby mladí ľudia študovali technické a prírodovedné odbory na Slovensku, je potrebné zlepšovať kvalitu vzdelávania a spolupracovať s medzinárodnými firmami.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko