Na hlavný obsah

Nové obvinenie v kauze Gorila je pomsta D. Lipšica, tvrdí obhajoba J. Haščáka

Postup označila za exces.

Nové obvinenie v kauze Gorila je pomsta D. Lipšica, tvrdí obhajoba J. Haščáka
Na snímke Jaroslav Haščák. Foto: TASR/Jakub Kotian

Obhajoba finančníka Jaroslava Haščáka vníma nové obvinenie v kauze Gorila ako pomstu bývalého špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica za úlohu, ktorú mu pripisuje v súvislosti s trestnou novelou.

Považuje za vylúčené, že išlo o výsledok slobodného rozhodnutia radového, dočasne prideleného prokurátora. Obvinenie a postup, ktorý mu predchádzal, označila za exces. Informoval o tom advokát obvineného Martin Škubla.

„Je za hranou zákona niekoho obviniť, následne v trestnom konaní nerobiť takmer nič a tolerovať aj nečinnosť polície, akurát sa prizerať jej hre na nazeranie obhajcov do spisu (aj to len pol roka a pri zatajení častí spisu) a napokon pred zánikom Úradu špeciálnej prokuratúry obvinenie v podstate len zopakovať bez toho, aby za takmer rok a pol bola daná odpoveď na vecné námietky obhajoby voči pôvodnému obvineniu,“ tvrdí obhajoba.

Advokát tiež namieta, že prokurátor informoval o nových obvineniach v čase, keď ich klienti ešte nemali doručené. Považuje to za nezákonný postup.

„Je totiž porušením prezumpcie neviny, ak orgán štátu informuje verejnosť iniciatívne o obvinení skôr, ako má vykázané jeho doručenie všetkým obvineným,“ upozornil.

Obhajoba hovorí o zaujatom prokurátorovi

Obhajoba spochybnila argumentáciu odôvodnenia obvinenia, hovorí tiež o zaujatom prokurátorovi.

Poukázala aj na to, že nové obvinenie sa už týka len osamoteného a zároveň premlčaného skutku Slovalco, čím z obvinenia prakticky „vymizla“ ekonomická aktivita údajnej zločineckej skupiny.

Zároveň skutok Slovalco nepovažuje za trestný čin. Obvinenie z korupcie považuje za bizarné. Odmieta aj obvinenie v súvislosti so zločineckou skupinou.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry rozhodol 12. marca o obvinení finančníka Jaroslava Haščáka a ďalších štyroch osôb v rámci kauzy Gorila.

Ide o trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny či korupčné trestné činy. V prípade štyroch osôb aj o trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko