Na hlavný obsah

Držala ho v psej prepravke a nekŕmila ho: Rakúšanka, ktorá týrala svojho syna, si vypočula rozsudok

Za mrežami strávi niekoľko rokov.

Držala ho v psej prepravke a nekŕmila ho: Rakúšanka, ktorá týrala svojho syna, si vypočula rozsudok
Ilustračná snímka. Foto: Profimedia

Súd v dolnorakúskej Kremži (Krems) vo štvrtok (29. 2.) neskoro večer poslal na 20 rokov do väzenia matku. Rakúšanka svojho teraz 13-ročného syna väznila v prepravke pre psy, týrala ho hladom alebo ho v nevykurovanej izbe polievala studenou vodou. Informovala o tom agentúra APA.

Súd o tomto prípade vo štvrtok rokoval celý deň. Spolupáchateľke matky súd udelil 14-ročný trest. Rozsudky nie sú právoplatné, možno sa voči nim odvolať. Tridsaťtriročnú matku odsúdili pre pokus o vraždu, týranie alebo zanedbávanie maloletého a z obmedzovania slobody.

Podľa súdu samoživiteľka chlapca najmenej od júla do novembra predvlani okrem iného pútala, bila, zapchávala mu ústa. Nechala ho hladovať. Vypovedala, že opakovane konala podľa návodu svojej vtedajšej priateľky. Tiež nápad zatvárať chlapcov do prepravky na psov, vraj mala táto teraz 40-ročná žena. Spolupáchateľka to však popiera.

Podľa psychiatrického posudku, na ktorý sa odvoláva portál denníka Der Standard, mladšia žena svoju priateľku, štvornásobnú matku, obdivovala a bola od nej silno závislá.

Podľa agentúry DPA matka týranie chlapca niekoľkokrát nakrúcala. Svoje správanie odôvodňovala tým, že z údajne agresívneho a vzdorovitého syna chcela vychovať dobré dieťa.

Situácia sa vyhrotila v novembri 2022, keď Rakúšanka vtedy 12-ročného chlapca pri otvorenom okne polievala studenou vodou. Telesná teplota podvyživeného chlapca predstavovala len 26,8 stupňa a dostal sa do ohrozenia života.

Spolupáchateľka o veci nakoniec informovala sociálnych pracovníkov, ktorí prišli do bytu, kde matka chlapca držala a privolali pomoc.

Chlapcovi sa teraz po telesnej stránke darí dobre a žije so svojím otcom. Avšak podľa súdnych znalcov je vysoko pravdepodobné, že týranie bude mať dopad na jeho osobnosť, môže sa u neho rozvinúť posttraumatická stresová porucha.

„Monštrózny“ prípad

Jeden zo súdnych znalcov prípad označil za „monštrózny“ a poznamenal, že za svoju 30-ročnú kariéru porovnateľný prípad zažil len raz.

Počas procesu sa hovorilo o úlohe, akú v prípade zohral úrad na ochranu detí. Na jeseň 2022 dostal dve upozornenia na možné ohrozenie chlapca a sociálni pracovníci dvakrát domácnosť bez ohlásenia navštívili. Niektoré veci im podľa agentúry DPA síce nápadné boli, nepovažovali ich však za dostatočný dôvod na to, aby okamžite zakročili.

Úrad vlani uviedol, že vyšetrovanie postupu sociálnych pracovníkov neukázalo, že by boli porušené nejaké predpisy. Samostatnú správu pre dolnorakúsku krajinskú vládu pripravuje ale aj nezávislá expertná skupina.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet