Na hlavný obsah

Členovia Súdnej rady SR odvolali jej predsedu Jána Mazáka

Naďalej však zostáva členom rady.

Členovia Súdnej rady SR odvolali jej predsedu Jána Mazáka
Na snímke Ján Mazák. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Členovia Súdnej rady SR odvolali Jána Mazáka z funkcie jej predsedu. Naďalej však zostáva členom rady.

Za návrh na jeho odvolanie hlasovalo na utorkovom (16. 4.) zasadnutí desať členov Súdnej rady, dvaja sa zdržali hlasovania, nikto nebol proti, štyria nehlasovali. Na odvolanie bolo potrebných minimálne desať hlasov.

Pod návrh na odvolanie Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady SR sa podpísali jej členovia Marcela Kosová, Peter Šamko, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková, Marián Fečík, Ludmila Joanidisová a Martin Bezák.

Argumentovali hrubým zneužitím funkcie na neoprávnené zbieranie informácií voči sudcom. Mazák chcel odvolávanie pôvodne riešiť na májovom zasadnutí, zdôrazňoval, že má právo sa k nemu v primeranej lehote vyjadriť.

Na rozprave a ani hlasovaní o návrhu na jeho odvolanie sa preto nezúčastnil. Tvrdil, že je mu kladené za vinu niečo, čo je plne v jeho kompetencii. Avizoval podanie na Ústavný súd SR.

Mazák čelil návrhu na odvolanie z čela Súdnej rady SR aj v závere roka 2023. Za návrh vtedy hlasovalo deväť členov rady, čo nestačilo na jeho odvolanie. Traja členovia sa vtedy zdržali hlasovania, traja boli proti.

Hlasovanie Súdnej rady SR o odvolávaní Jána Mazáka pre Správy RTVS sledoval redaktor Timotej Pisch:

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko