Na hlavný obsah

Kto postaví úsek diaľnice D1 na Liptove? Rezort dopravy chce v lete vyhlásiť obstarávanie

Ide o úsek Turany - Hubová.

Kto postaví úsek diaľnice D1 na Liptove? Rezort dopravy chce v lete vyhlásiť obstarávanie
Ilustračná snímka diaľnice D1. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Ministerstvo dopravy podalo žiadosť o vydanie územného rozhodnutia na úsek diaľnice D1 Turany – Hubová.

Oznámil to v tomto týždni šéf rezortu Jozef Ráž (nom. Smer-SD) s tým, že verejné obstarávanie na zhotoviteľa by chceli vyhlásiť v lete. Ide o poslednú nerozostavanú časť diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami. „Je to veľmi dobrá správa,“ zhodnotil minister.

Ráž ešte v polovici marca po stretnutí so starostami dotknutých obcí z Liptova a Turca deklaroval, že jedinou možnou alternatívou výstavby úseku je tunelový variant.

Nezhoda medzi starostami

Medzi starostami však vo veci naďalej nepanuje úplná zhoda – z ôsmich obcí väčšina podporuje tunelový variant, dve obce, Krpeľany a Ratkovo, sú proti. Boja sa straty podzemných vôd.

Podali preto odvolanie proti výnimke z vodnej EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie), ktorú pre úsek udelil Okresný úrad v Žiline. Aktuálne o odvolaní rozhoduje ministerstvo životného prostredia, sekcia vôd.

„Envirorezort ešte nevydalo rozhodnutie. V záujme urýchlenia procesov sme však podali žiadosť o územné rozhodnutie vopred, aby si príslušný úrad vec mohol naštudovať,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu dopravy Petra Poláčiková.

Namietali aj ďalší

Okrem Krpelian a Ratkova vzniesli námietku aj ďalší účastníci. Z rezortu životného prostredia potvrdili, že aktuálne sa dôkladne oboznamujú so spisovým materiálom. „A to s cieľom rozhodnúť v ďalšom procese objektívne a v súlade s platnou legislatívou,“ poznamenali.

Odhadovaná suma za výstavbu úseku diaľnice D1 Turany – Hubová sa pohybuje okolo miliardy eur.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika