Na hlavný obsah

Počet osobných bankrotov v marci medziročne klesol, bolo ich takmer o polovicu menej

Bankrot častejšie hlásili muži.

Počet osobných bankrotov v marci medziročne klesol, bolo ich takmer o polovicu menej
Na ilustračnej snímke peňaženka. Foto: RTVS

Osobný bankrot vyhlásilo v marci tohto roka 573 osôb. Oproti marcu 2023, ktorý bol vlani mesiacom s najvyšším počtom osobných bankrotov, ich počet klesol o 46,75 percenta. V porovnaní s februárom 2024, keď zbankrotovalo 858 dlžníkov, ich bolo v treťom mesiaci tohto roka o 33,22 percenta menej.

Osobný bankrot vyhlásili častejšie muži ako ženy, najčastejšie išlo o tridsiatnikov. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau.

„Zo štatistík za marec 2024 chceme upozorniť na skutočnosť, že zbankrotovalo 64 ľudí s trvalým pobytom na obecných, miestnych, mestských úradoch alebo na virtuálnych adresách. Ľudia bez vlastného domova tak predstavovali 11,51 percenta z celkového počtu vyhlásených konkurzov. Zároveň sme zaznamenali aj bankrotujúcich sedem manželských párov a šesť príbuzenských väzieb. V Registri diskvalifikácií pribudla jedna osoba, ktorej bolo zrušené oddlženie pre nepoctivý zámer,“ priblížila hlavná analytička CRIF Jana Marková.

V marci bolo vyhlásených 556 konkurzov a 17 dlžníkov sa podľa údajov CRIF rozhodlo pre oddlženie formou splátkového kalendára. Z celkového počtu marcových osobných bankrotov bola väčšina (91,45 percenta) vyhlásená na majetok nepodnikateľov.

Naviac osobných bankrotov v marci vyhlásili muži (374), žien bolo 199. V prípade mužov išlo najčastejšie o tridsiatkov, ženy boli najčastejšie štyridsiatničky. Najviac bankrotov bolo vyhlásených v Prešovskom kraji.

V prvom štvrťroku 2024 podľa analýzy CRIF zbankrotovalo 2047 obyvateľov Slovenska. Medziročne ide o takmer rovnaký počet, oproti prvému kvartálu 2023 sa ich počet zvýšil len o 0,44 percenta. V medzikvartálnom porovnaní v prvom štvrťroku 2024 oproti predošlému kvartálu klesol počet osobných bankrotov o 21,48 percenta.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika