Na hlavný obsah

Útoky ruskej armády na energetickú infraštruktúru sú súčasťou demilitarizácie Ukrajiny, vyhlásil Putin

Vladimir Putin sa stretol s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

Útoky ruskej armády na energetickú infraštruktúru sú súčasťou demilitarizácie Ukrajiny, vyhlásil Putin
Ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok (11. 4.) vyhlásil, že útoky ruskej armády na ukrajinské energetické zariadenia sú súčasťou procesu „demilitarizácie“ Ukrajiny. Majú vplyv na jej vojensko-priemyselný komplex.

Ako informovala agentúra AFP, Putin na stretnutí so Západom neuznaným bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom dodal, že tieto údery boli aj reakciou na útoky ukrajinskej armády mierené na energetickú infraštruktúru v Rusku.

Ruský prezident súčasne doplnil, že z „humanitárnych dôvodov“ ruská armáda v zime nepodnikli žiadne podobné útoky. Nechcela nechať sociálne ústavy, nemocnice a podobné zariadenia bez dodávok elektrického prúdu.

 „Ale po útokoch na naše energetické zariadenia sme boli nútení reagovať,“ vyhlásil Putin citovaný agentúrou AFP odvolávajúcou sa na agentúru Interfax.

Ruské jednotky v posledných týždňoch zvýšili intenzitu útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Ruskí vojaci takmer každý deň odpaľujú drony a rakety na takéto zariadenia v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny.

Charkovský primátor Ihor Terechov 1. apríla informoval, že v meste bola zničená takmer celá energetická infraštruktúra.

V dôsledku útoku v noci na 11. apríla bola úplne zničená aj Trypiľská tepelná elektráreň v Kyjevskej oblasti. Bola najvýkonnejšou elektrárňou v regióne, pričom vyrábala približne polovicu všetkej tam vyrobenej elektrickej energie.

Putin vo svojom vyhlásení nespresnil, na ktoré ruské energetické zariadenia Ukrajina útočila, pravdepodobne však mal na mysli ropné rafinérie a sklady ropy. Od začiatku roku 2024 ukrajinské bezpilotné lietadlá vykonali viac ako desať takýchto útokov.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet